
Bajnokok Ligája – Csoportkör, 1. forduló
Útjára indult a labda a Bajnokok Ligája főtáblájának 22/23-as kiírásában! A rohamléptekben lebonyolítandó csoportkör első fordulójában megvillantották fogaikat a végső győzelemre is esélyes csapatok, azonban nem várt eredmények is születtek! Football Factor, Bajnokok Ligája összefoglaló!
Egyik meglepetés követte a másikat az E-csoport nyitófordulójában. A játéknap egyik koraesti mérkőzésén a Chelsea vendégeskedett a Dinamo Zagreb otthonában és bár a találkozó első nagy helyzete Sterlingé volt – melyet végül Ristovski mentett – a hidegzuhanyt hamar megkapta a londoni gárda, miután Orsic vezetett nagyszerű szólót a félpályáról indulva, a 13. percben. A folytatásban mindkét fél szerezhetett volna gólt, de a szünetre maradt az egygólos horvát előny. A második félidőben több cserével rázta fel csapatát Thomas Tuchel, többet is támadott az angol csapat, ám a vendéglátó szervezetten védekezte ki a londoni helyzeteket. Ráadásul Ristivski bombájánál részben Kepa, részben a kapufa kellett, hogy mentsen. A hajrában több ordító lehetősége is adódott a Chelsea előtt, ám a nagy napot kifogó Livakovic minden kapura tartó lövést megfogott. A csoport másik meccsén a Salzburg fogadta az AC Milan együttesét, melyet labdabirtoklás tekintetében magabiztosan nyertek az olaszok, azonban gólok tekintetében nem sikerült realizálniuk a fölényt. Az első játékrész 28. percében Okafor egyéni akciója nyomán vezetett a házigazda, amit bő tíz perccel később egalizált a Milan, egy szép akció végén Saelemaekers volt eredményes. A fordulást követően továbbra is a vendégcsapat irányította a találkozót, ám kapura veszélytelen volt, egészen a 94. percig, akkor Leao megpattanó lövése a kapufáról vágódott ki, így némi szerencsével, de a Salzburg kiharcolta az egy pontot.
Dinamo Zagreb | Chelsea | 1 : 0 |
Salzburg | AC Milan | 1 : 1 |
Az F-csoport első körében a Celtic fogadta a címvédő Real Madridot és bizony közel sem feltartott kezekkel. A skót gárda alaposan megnyomta a találkozó elejét, Courtoisnak kétszer is közbe kellett avatkoznia, Callum McGregor lövése pedig a kapufán csattant. Az idő előrehaladtával aztán magára talált a királyi gárda, helyzetekig is eljutott, a gólok azonban még nem születtek meg. Ez azonban csak idő kérdése volt, ugyanis a második félidőben nem kellett sokat várni, hogy érvényesítse a tudásbeli különbséget a spanyol együttes. Vinícius és Modric révén szűk öt perc alatt eldöntötte a találkozót a vendégcsapat és még arra is maradt ereje, hogy a sérülés után visszatérő Hazarddal is gólt rúgasson. A kvartett másik összecsapása szintén a forduló meglepetései közé tartozott. A Sahtar Donyeck idegenben mosta le a rengeteg hibával játszó RB Leipziget. Sved góljával – Gulácsi hibáját követően – már a 14. percben vezetett a vendégcsapat, amely az első félidő során ezt az egyetlen lövést eresztette meg a kapu irányába, igaz sokkal többet a hazaiak sem tudtak felmutatni. A fordulást követően aztán Szoboszlai adott fineszes passzt Simakannak, amiből egyenlített a Leipzig. Az ukrán gárda azonban szinte azonnal visszavette a vezetést megint csak Sved révén, innen pedig már nem tudott felállni a vendéglátó, sőt mi több inkább összeomlott, amit a hajrában Mudrik és Traoré is kihasznált.
Celtic | Real Madrid | 0 : 3 |
RB Leipzig | Sahtar Donyeck | 1 : 4 |
A G-csoport adta a keddi játéknap másik kora esti mérkőzését, melyen a Borussia Dortmund fogadta az FC Köbenhavnt. A német csapat a kezdetektől fogva magához ragadta az irányítást, labdabirtoklásban jobb volt dán ellenfelénél és a percek előrehaladtával a kapura is egyre veszélyesebbé vált. Így nem is volt meglepő, amikor a 35. perben Reus találatával megszerezte a vezetést a házigazda és az sem okozott döbbenetet, amikor a szünet előtt egy vendég labdavesztésből villámgyorsan lekontrázta ellenfelét a vendéglátó, mely akció végén Guerreiro ünnepelhetett gólt. A szünet után sem változott a játék képe, a Dortmund maximálisan kézben tartotta a találkozót és bár ebben az etapban már pontatlanabb volt a kapu előtt, a hajrában azért be tudta vinni a kiütést jelentő harmadik találatot, Bellingham révén. A négyes másik összecsapásán a Manchester City tartott a vártnál talán nagyobb erődemonstrációt a Sevilla otthonában. A nyáron kissé meggyengült andalúz gárda nem tudta tartani a Haalandal kiegészülő angol csapatot, már az első félidőben 9-2-es kapura lövési szakadék mutatkozott meg a két csapat között, ráadásul a City egyik kísérlete utat is talált a hálóba (Haaland). A második félidőben aztán még nagyobbra nyílt az olló a felek között, a vendégek tizenöt kapura lövésből hétszer el is találták azt, melyből három nagyszerű találat született, Foden, Haaland, Rúben Dias sorrendben. Erling Haaland és a City úgy tűnik, a BL-ben is tarthatatlan idén.
Borussia Dortmund | FC Köbenhavn | 3 : 0 |
Sevilla | Manchester City | 0 : 4 |
A H-csoportban a papírforma szerint alakult minden az első fordulóban, a PSG hazai pályán verte a Juventust egy olyan mérkőzésen, amit gólokkal nyerhetett volna meg, azonban figyelmetlenségek és védelmi kihagyások miatt néha még a három pontot is féltenie kellett. Erősen kezdte a mérkőzést a párizsi csapat, mely Mbappé szárnyalásának köszönhetően bő húsz perc után már kétgólos előnyben volt. A megnyugtató előny birtokában kissé kiengedett a vendéglátó, ám ez az első játékrész végén és a második elején még csak Mbappé könnyelműen kihagyott helyzeteit jelentette, azonban Milik és Vlahovic fejesei már figyelmeztetések voltak a Juventustól. Az 53. percben aztán McKennie vette be fejjel Donnarumma kapuját és innentől kezdve izgalmassá vált a találkozó. A folytatásban Kostic és Locatelli is hatalmas helyzetet puskázott el, ekkortájt nagyon közel járt az egyenlítéshez a Juventus. A helyzetek azonban kimaradtak csakúgy, mint a hajrában Mbappé és Neymar lehetőségei, így a 2-1-es eredmény nem változott. A Benfica a Maccabi Haifát látta vendégül az Estadio de Luz-ban, ahol már az első félidőben is enyhe portugál fölény mutatkozott meg, ám ekkor még jól állta a sarat az izraeli együttes. A szünet után azonban tíz perc alatt eldöntötte a mérkőzést a vendéglátó, amely előbb Rafa Silva góljával szerzett vezetést, majd az őt kiszolgáló Alex Ggrimaldo bombázta be húsz méterről, talán a forduló legszebb gólját.
PSG | Juventus | 2 : 1 |
Benfica | Maccabi Haifa | 2 : 0 |
A szerdai játéknap első koraesti mérkőzésén az A-csoportban, az Ajax fogadta a BL-be 12 év után visszatérő Rangerst és egyáltalán nem bizonyult kedélyes vendéglátónak. A hollandok Edson Alvarez góljával már bő negyedóra játék után vezettek, félóra elteltével pedig már összesen három találat állt a hazaiak neve mellett, köszönhetően Berghuis és Kudus találatainak. Érdemi kérdések tehát már nem maradtak a második félidőre, az Ajax egy centiméternyi területet sem engedett a Rangersnek a kibontakozásra és Bergwijn révén még egyet hozzá tudott tenni góljai számához a 80. percben. A forduló egyik legnagyobb meglepetését is ez a négyes tartogatta, a Napoli ugyanis hasonló vendéglátásban részesítette a Liverpoolt, mint ahogy azt az Ajax tette skót ellenfelével szemben. 42 másodperc elteltével már a kapufát csattogtatta a hazai csapat (Osimhen), az ötödik percben pedig már vezetett Zielinski tizenegyesével. Negyedóra játék után újabb büntetőhöz jutott az olasz gárda, ám ezt a lehetőséget Oshimen kihagyta, csak úgy, mint a 28. percben adódó ziccert. A kimaradt helyzetek azonban nem zökkentették ki a házigazdát, Anguissa a 31. percben, Giovanni Simeone a 44. percben talált be, pontot téve a három pont sorsára már az első félidőben. A szünet után pillanatok alatt megkapa a negyediket is a Liverpool (Zielenski) és bár szinte azonnal szépített Diaz góljával, a mérkőzés hátralevő részében már nem sikerül közelebb zárkóznia ellenfeléhez.
Ajax | Glasgow Rangers | 4 : 0 |
Napoli | Liverpool | 4 : 1 |
A B jelű négyesben nem mindennapi hajrában gyűjtötte be a három pontot az Atletico Madrid a Porto ellen. Az első félidő viszonylagos eseménytelenségét követően – melyben a hazai gárda kevés sikerrel igyekezte letámadni ellenfelét – már valamivel aktívabb második félidőt láthatott a publikum, elsősorban a vendégcsapatnak köszönhetően, mely többször is védésre kényszerítette Oblakot, a hazaiak kapusát. Az események azonban csak a hajrában pörögtek fel igazán: a 81. percben műesésért kapta meg második sárga lapját Mehdi Taremi, az Atletico pedig jókora szerencsével, de kihasználta az emberelőnyét Hermoso megpattanó lövésével a 91. percben. Ám a gólszerző pár minutummal később kezezett a tizenhatoson belül, a jogosan megítélt büntető pedig a Porto egyenlítését jelentette (Uribe). Nem volt azonban vége a drámának, a mérkőzés 101. percében Witsel csúsztatott Griezmann elé egy szögletet követően, a francia csatár pedig nem hibázott közelről. A csoport másik összecsapásán a Club Brugge és a Leverkusen feszült egymásnak, bár a feszülés erős túlzás, ugyanis a csapatok az első etapban inkább óvatosan méregették egymást. Enyhe német mezőnyfölény mellett aztán a szünet előtt mégis a hazai csapat szerezte meg a vezetést Sylla találatával. A második játékrészben mindent igyekezett elkövetni a Leverkusen az egyenlítésért, ehhez a legközelebb Schick – csak – lesgóljával került, így a Brugge kisebb meglepetésre három ponttal gazdagodott.
Atletico Madrid | FC Porto | 2 : 1 |
Club Brugge | Bayer Leverkusen | 1 : 0 |
A halálcsoport (C) első körében a Bayern München magabiztos sikert aratott az Internazionale otthonában. Az első félidő a hazaiak kapusáról André Onanáról és a Bayernről szólt. A bajor csapat gyakorlatilag az egész félidőn át foglalkoztatta a hazaiak kapusát, aki nagyszerűen állta a sarat, ám Sané kiugrásánál már ő is tehetetlen volt. Az Inter alig-alig jutott el a német kapuig, és amikor felért oda, akkor sem kifejezetten kidolgozott helyzetekből veszélyeztetett. A szünet után aztán nagyot fordult a világ, a hazai csapat lendületes játékkal többször is beszorította kapuja elé ellenfelét, ám igazi átütőerő nem került a támadásokba. Ráadásul a Bayern – igazolva klasszisát – szinte a semmiből lőtt parádés (ön)gólt, Coman és Sané nagyszerű összjátékát követően ugyanis Danilo már csak a saját kapujába tudta pofozni a labdát. Az újabb bekapott gól megtörte az Inter lendületét és innentől kezdve már kényelmesen futballozta le a hátralevő időt a vendégcsapat. A Barcelona mindenféle körítés nélkül az első perctől kezdve érvényesítette a papírformát a Plzen ellen. Kessié és Lewandowski góljaival már félóra játékot követően kettő volt a katalánok előnye és bár Sykora még szépített a cseh csapatnak, Lewandowski még a szünet előtt visszaállította a kétgólos különbséget. A fordulást követően sem változott a játék képe, a Barcelona gyakorlatilag egykapuzott és a félidő derekán újabb két góllal (Lewandowski, Ferran Torres) terhelte ellenfelét, így begyűjtve első könnyed győzelmét.
Internazionale | Bayern München | 0 : 2 |
Barcelona | Plzen | 5 : 1 |
Noha a D-csoport kimenetele előzetesen nehezen jósolhatónak tűnt, az első kör két viszonylag könnyed győzelmet – és egyben vereséget – hozott. A tavalyi EL győztes Frankfurt nem igazán tudott felnőni a BL szintre, melyet az elitliga csoportkörében rutinos Sporting használt ki kíméletlenül. Már az első félidőben is a portugál csapat állt közelebb a gólhoz, a vezetést jelentő találat ekkor még nem jött össze. Nem úgy a második félidőben, ekkor egyből három is: a 65. percben Edwards kezdte el a gólgyártást, őt Trincao követte és végül Nuno Santos zárta. A másik találkozón a Tottenham hasonló forgatókönyv mellett diadalmaskodott a Marseille felett, bár az első félidőben a francia csapat jóval inkább partnere volt az angoloknak, mint a Frankfurt a Sportingnak. A szünet után azonban megpecsételődött a vendégcsapat sorsa, miután a 48. percben Mbemba a kiállítás sorsára jutott. Ha nem is azonnal, de szép lassan felőrölte ellenfelét a Spurs és végül Richarlison két fejesgóljával megnyerte a mérkőzést.
Frankfurt | Sporting CP | 0 : 3 |
Tottenham Hotspur | Olympique Marseille | 2 : 0 |
Football Factor webshop: