Tripla magyar győzelem az EL-selejtezőben!
Magyar foci

Rendkívül sikeres napon vannak túl az Európa-liga selejtezőjében szereplő csapataink. Mindhárman győztek, ráadásul szinte azt sem túlzás kijelenteni, hogy gyakorlatilag mindannyian tovább is jutottak. Vagy legalábbis igen nagy csoda kellene ahhoz, hogy ilyen első meccses eredmények után valamelyik magyar klub ne élje meg a második kört.

Debrecen – Kukesi:

Ugyan az A.S Roma ellen végül nem tudna játszani, így is az volt a párharc tétje a Loki számára, hogy a következő körben egy igazán nagy ellenfél, a Serie A-s Torino ellen mérhesse fel tudását. Ehhez nem kapott túlságosan nehéz akadályt, igaz a mérkőzés simább lett, mint várhattuk.

A születésnapos Herczeg András együttese a Nagyerdőben mostanában szinte szokatlan, több, mint 10 ezer fős közönség előtt futhatott ki a gyepre. Az első félidő azonban eléggé biztonsági játékot hozott. Annak ellenére, hogy a hajdúságiak kezdtek ígéretesebben, az albánok szépen lassan átvették az irányítást, és már-már a pályaválasztók fölé kerekedtek.

A hazai publikum leginkább annál a pillanatnál szívhatta a fogát, amikor az ellenfél eltalálta a kapufát. Ennek ellenére – néhány remek hazai teljesítménynek köszönhetően – gól nélkül vonulhattak szünetre a gárdák.

A második játékrészben aztán nem kellett sokat várni a vezető találatra: az 54. percben egy kis szöglet után a csereként beálló új igazolás, Haruna Garba egy kis szöglet után talált be! Nagy volt az öröm, és ami még fontosabb volt: megnyugodhatott a DVSC.

A közhellyel élve: láthatóan megfogta a bekapott gól az albán csapatot, és kezdett egyre egyértelműbben a hazai csapat dominálni. Ennek meg is lett az eredménye: Varga Kevin a 77. percben egy szemet gyönyörködtető akció után duplázta meg az előnyt! És a magyar játékos – aki az egyik, ha nem a legjobb teljesítményt nyújtotta a mezőnyben – nem állt le, a 83. percben is beköszönt, kialakítva ezzel a magabiztos, 3-0-s végeredményt.

A visszavágó ugyan még hátravan, de ha nagy butaságot nem csinál a Debrecen, szinte biztosan a következő körbe jut.

Zeta – MOL Fehérvár:

Az előző évadban csoportkörös Fehérvárnak volt szinte a legkönnyebb dolga. A montenegrói Zeta volt az ellenfél, és már a találkozó előtt arról beszéltek a balkániak, hogy már a kis különbségű vereséget is elfogadnák. Nos, ez nem éppen így lett, a székesfehérváriak kiütéssel nyertek, de lássuk, mi is történt pontosan.

A magyar csapat már a 3. percben előnyhöz jutott, Loic Nego talált be. A francia játékos, aki korábban még inkább szélső védő volt, ezen a meccsen gyakorlatilag már a csatársorban, szélső támadóként játszott. Be is bizonyította miért: a vezető találat után még kétszer köszönt be, így a 23. percben már 1-3 volt az állás. Igen, közben azért a Zeta is szerzett egy gólt, Goranovic szépített még 1-2-nél. Szinte már itt eldőlt a párharc; a félidő végéig már nem is született több gól.

Sőt, utána se sokáig; a legemlítésreméltóbb pillanat az volt, amikor a Fraditól viharos körülmények között igazolt Petrjak bemutatkozhatott tétmeccsen is új csapatában: Nikolics mester a 61. percben küldte pályára az ukrán játékost.

A meccs képe alapján talán várhattunk még további fehérvári gólokat, amelyek aztán meg is érkeztek: Juhász Roland a 87. percben fejjel – mivel mással – volt eredményes, majd a 90. perc után Juhász jó barátja, Huszti Szabolcs vitte be a kegyelemdöfést.

1-5, kiütés, eldőlt a párharc.

Budapest Honvéd – Zalgiris:

Időrendben a legkésőbb lépett pályára a magyar együttesek közül a Honvéd, amely talán a három csapat közül a legnehezebb ellenfelet, az elmúlt években csoportkörbe ugyan nem kerülő, de rendre sokáig jutó litván Zalgiris Vilniussal mérkőzött meg.

A meccsek a nemrégiben átadott új Illovszky Rudolf Stadionban több, mint 3000 drukker figyelte. Ezen a meccsen mutatkozott be a Honvéd kispadján a Supka Attilát váltó új edző, Giuseppe Sannino. A Kispest kerete részben átalakult az előző idényhez képest, így egy nem túl összeszokott csapatként léphettek pályára, a Zalgiris viszont meccsben volt, hiszen Litvániában javában tart éppen a bajnokság.

Ennek ellenére a Honvéd szerzett vezetés: Banó-Szabó Bence a vendégek védőjének hibája után helyezett a hálóba a 32. percben. A félidő végéig aztán nem is változott az eredmény. Egyébként nagy különbség nem volt a csapatok között, a litvánok ráadásul többször is veszélyes szituációkat alakítottak ki.

A második félidő nem tartott még sok ideje, amikor az 55. percben David N’Gog egy nagy bedobást követően kétszerezte meg a Honvéd előnyét. Kezdhetett megnyugodni a hazai csapat, és ez még inkább így volt, amikor Gazdag Dániel egy büntetőt követően a 68. percben volt eredményes. Ezzel már 3-0-ra vezetett a piros-fekete gárda.

A meccs végére is maradt izgalom: rúgott a Zalgiris egy keresztlécet, majd a második Honvéd javára megítélt tizenegyest elhibázta Gazdag. Végül szépített az ellenfél: a 92. percben Uzela köszönt be, 3-1-re módosítva az állást, ami gyakorlatilag már végeredménynek is számított.

A Honvédban sok fiatal lépett pályára, ez mindenképp biztató. Ahogyan az eredmény is, ám nem árt vigyázni, a magyar csapatot közül talán nekik nem formalitás egyedül a visszavágó, de igencsak kedvező helyzetben vannak.

És a cikk végére azért illendő megemlíteni a DAC-ot is, mint magyar érdekeltségű csapat: a dunaszerdahelyiek 1-1-es döntetlent játszottak a lengyel Cracoviával.