Tripla fiaskó City módra
Olasz/Angol/Német foci

Bár óriási előnnyel, 13 ponttal vezeti az angol bajnokságot a Manchester City, az elmúlt egy hét alatt három vereségbe is beleszaladt Guardiola csapata. A Liverpool elleni Bajnokok Ligája negyeddöntő első mérkőzését, a hétvégi Manchester United elleni bajnoki derbit, valamint a negyeddöntő visszavágóját is csúnyán elveszítették a világoskékek. A City évek óta rengeteg pénzt öl bele világhírű, nagyszerű játékosokba, de nemzetközi porondon képtelen sikert elérni, pedig valljuk be egy csapat megítélését ez döntően befolyásolja. Nézzük mi történt az említett három mérkőzésen!

Április 4.: Liverpool-Manchester City BL negyeddöntő első mérkőzéscity

Jürgen Klopp csapata óriási elánnal vetette magát a csatába, nem hagyták kibontakozni a Cityt, s a határozott, ellentmondást nem tűrő Liverpool rohamok hamar meg is hozták gyümölcsüket, fél óra alatt elintézték az első félidőben a kaput még csak el sem találó Manchester Cityt. A szokásos gólfelelős Salah kezdte meg a gólgyártást, aki igaz lesen állt az indítás pillanatában, de a kipattanó labdát végül is beragasztotta a kapuba. Tíz perc elteltével Oxlade-Chamberlain bombája már megduplázta az előnyt, majd Sadio Mané is bólintott egyet, beállítva a 3-0-s végeredményt. Fordulás után feljavult a City, de a labdabirtoklást nem tudták gólra váltani. A hazaiak már nem akarták megváltani a világot a három gólos vezetés birtokában, s Salah sérülése után nem kaptak sérvet a támadásszervezésben sem. A mérkőzés végén ugyan betalált a City, azonban a játékvezető les miatt érvénytelenítette a találatot.

Április 07.: Manchester City- Manchester United Premier League 33. forduló

A City 27 hazai veretlen meccsel a háta mögött várta ezt a találkozót, ha sikerült volna nyernie, az Etihadban ünnepelhetett volna bajnoki címet a rivális United asszisztálásában. Ennek tudatában a City az első félidőben minden erejét mozgósította, lehengerlően játszott. Guardiola pihentetni szerette volna a BL negyeddöntő visszavágójára Kevin De Bruynet és Agüerot is, akik csak a kispadon kaptak helyet. A mérkőzés elején Ashley Young a büntetőterületen belül kézilabdázott egyet, de a játékvezető nem ítélte szándékosnak a kezezést. A 26. percben a hihetetlen képességekkel megáldott Leroy Sané szögletére tökéletesen érkezett Kompany, a belga fejese megállíthatatlanul landolt a kapuban (1-0). A 30. percben már kettőre növelte előnyét a City, – egy David de Geatól szokatlanul pocsékul kirúgott labdát követően – Sterling passzát Gündogan értékesítette (2-0). Szinte csak egy csapat volt ekkor a pályán, a United teljesen tanácstalanul, helyzet nélkül lézengett a gyepen, a kékek viszont kihagyták lehetőségeiket, holott Sterling egymaga rúghatott volna három gólt, kiüthették volna a vörösöket. A második félidőcity aztán óriási változást hozott a játék képében. A United hipp-hopp összekapta magát, az 53. percben szépített is a United, Herrera kiváló helyzetfelismerésének köszönhetően, csodás mozdulattal, mellel tette a vezéregyéniségnek bizonyuló Pogba elé a labdát, aki nem hibázott (2-1). Két perccel később újra a vörös ördögök örülhettek, a rendkívül hasznosan futballozó Sanchez labdáját követően Pogba egyenlített (2-2). A kék fiesta halála a 68. percben következett be, Chris Smalling érkezett és parádésan talált a kapuba, feledtetve első félidei gyenge teljesítményét (2-3). A végén Guardiola pályára küldte De Bruynet, Agüerót és Jesust is, de ez már csak annyit számított, mint halottnak a csók. A United cityóriási hőstettet hajtott végre, második félidei játékukra még a legvérmesebb United fanok sem számítottak. A mérkőzés két érdekességéről is emlékezzünk még meg: az egyik Herrera cselekedete, aki a bajnoki mérkőzés után, a pályáról az öltözőbe menet – a MU-szurkolók nagy örömére és a City szurkolók legnagyobb felháborodására-, leköpte a hazai csapat címerét, miközben az öltözőbe tartott.

A másik természetesen José Mourinho nevéhez fűződik, akit a nem túl kedves City-drukkerek a mérkőzés folyamán pénzdarabokkal dobáltak meg. Ő azonban nem méltatlankodott, nem panaszkodott a játékvezetőnek, nehogy csapata lendületét ezzel megtörje, inkább a labdaszedő fiúnak osztogatott tanácsot, hogy szedje össze az érméket, mondván: „Minden fonttal közelebb kerülsz ahhoz, hogy milliomos legyél!”

Április 10.: Manchester City- Liverpool BL negyeddöntő visszavágó

A mérkőzés előtt Jürgen Klopp nagyon óvatosan nyilatkozott, nem foglalkozva azzal kit tartanak esélyesebbnek, ki van lépéselőnyben. Pep Guardiola nagyon elszánt volt, mindent egy lapra szándékozott feltenni, hiszen véleménye szerint: „Az kockáztat igazán, aki semmit nem kockáztat.”

Az első mérkőzésen Alexander-Arnold kiválóan hatástalanította Sanét, Firmino Fernandinhot. Ha eredményt akart elérni a City, dominálnia kellett, jobb szélsőjátékkal kirukkolnia, folyamatos nyomást gyakorolni a Pool védelmére és persze gólokat rúgni. Ennek tükrében a City már a második percben vezetést szerzett Gabriel Jesus góljával, Virgcityil van Dijk bénázása nyomán (1-0).

Az első félidő hajrájában aztán egy sokáig még beszédtémát jelentő, vitatott jelenet játszódott le. Kevin De Bruyne beadása után a Pool kapusa kiütötte a labdát, amely James Milnerről saját kapuja felé pattant, és ezt Leroy Sané a hálóba lőtte. A spanyol játékvezető, Mateu Lahoz les miatt nem adta meg a találatot, Milner vétlenségét figyelembe véve. A labdarúgás játékszabályai szerint az a leshelyzetben levő játékos, akihez a labda úgy kerül ellenfelétől, hogy az a labdát szándékosan játszotta meg (kivéve a szándékos védést), nem tekintendő „helyzetéből előnyt szerző” játékosnak, vagyis nem büntetendő les miatt. Milner ugyan nem szándékosan rúgta Sané felé a labdát, ez eddig rendben. Ugyanakkor az is tény, hogy a labda nem egy City-játékosról pattant Milnerre, ahonnan a De Bruyne beadása pillanatában még nem lesen álló Sanéhoz került. A gól tehát szabályosnak tekinthető lenne, a City játékosok ezáltal igen felindult állapotba kerültek. Ez vezethetett ahhoz, hogy a félidő végét jelző sípszó után a kékek több játékosa számon kérte a játékvezetőt. Guardiola szerette volna elterelni játékosait a bírói hármas útjából, ám közben ő is hevesen reklamált a meg nem adott gól miatt. Ennek következményeképpen a City trénerét a játékvezető kiállította, s száműzte a nézőtérre. Van ennek az esetnek egy olyan pikantériája, hogy Guardiola régóta a katalán elszakadás egyik élharcosa, rendszeresen hordja a kis sárga szalagot – mint ahogy ezen a meccsen is -, amivel kiáll a bebörtönzött katalán politikusok mellett, egyesek szerint a spanyol játékvezető talán ezért sem volt elnéző vele.

Később Guardiola így nyilatkozott a játékvezetőről: „Azt mondtam neki, hogy szabályos gól volt, amikor Leroy Sané a hálóba lőtt. Ezért állított ki. Teljesen más lett volna, ha 2–0-val mehetünk az öltözőbe. Más lett volna, ha Szalah gólja az Anfielden les. Más lett volna, ha Gabriel Jesus gólja az Anfielden nem les. Ebben a küzdelemsorozatban a csapatok nagyon egyenlő erejűek, tehát minden játékvezetői döntés rendkívüli fontosságú. Különös játékvezető ez, szeret kilógni a sorból. Mindenki egy dolgot lát, ő pedig egy másikat.”

Fordulás után a Liverpool kihasználva lélektani előnyét, Salah révén egyenlített (1–1). Nem sokkal később a remekül futballozó Firmino Otamendi óriási hibáját büntetve megszerezte a vezetést is (1-2). Ezek után a hit, remény, tréner nélkül játszó Citynek már csak egy lesgólra futotta, s a Liverpool kettős győzelemmel, 5-1-es összesítéssel kiharcolta a továbbjutást a BL elődöntőjébe.

A Premier League következő fordulójában a Tottenhamhoz látogat a Manchester City, ami valószínűleg még tovább tolja a bajnoki cím pezsgős ünneplését.

Judit

Tálos Judit vagyok, villamosmérnök-műszaki tanárként szereztem diplomát. Kiskorom óta élek-halok a fociért, fociztam kis- és keresztpályán, vezettem meccseket Megye I-ben, asszisztáltam NBIII-ban és ovisoknak is tartottam edzéseket. Rajongásig szeretem az angol focit, s így természetesen cikkeim célkeresztjébe a Premier League izgalmas világa kerül, ahova hétről-hétre szeretnélek benneteket elkalauzolni.