La Liga – 26. forduló
Spanyol foci

A Spanyol Kupa szerdai elődöntője után (ahonnan a Barcelona jutott a döntőbe), újabb El Clasicót rendeztek a hétvégén, szintén a Real Madrid pályaválasztásával. Tekintettel arra, hogy volt mit kielemeznie mindkét csapatnak a kupapárharcból, némileg más jellegű összecsapásra lehetett számítani. Főleg, hogy a katalánok megnyugtató előnnyel vezetik a bajnokságot, így nem kellett hajtaniuk az eredményt. Football Factor, La Liga összefoglaló!

Real Madrid – Barcelona

Az első percekben úgy tűnt, a Barcelona összeszedett futballal rukkol elő, legalábbis ami a védekezést illeti, ám néhány perc alatt Bale és Benzema is kapura tudott lőni, igaz ezek a próbálkozások még nem találtak kaput. Ám Varane tizenhatoson belülről ellőtt labdáját már Lengletnek kellett vetődve blokkolnia, majd Benzema lövését kellett ter Stegennek hárítania. Eközben a túloldalon a Barcának egy helyzete volt, Luis Suarez lőtt veszélyesen a bal alsó sarok irányába, lesről… A 19. percben aztán Messi került ziccerbe, át is emelt a kimozduló Courtoison, de nem talált kaput a finom pöccintés. Három perccel később újból kritikus helyzetben blokkolt a katalán védelem, ezúttal Modric lőtt keményen, mintegy 14 méterről. A 26. percben megszerezte a vezetést a Barcelona: Sergi Roberto és Rakitic játszottak össze a jobboldalon és egy mesés háromszögelést követően Rakitic ugrott ki a védelem mögé belőtt labdával, majd tanárian emelt át Courtoison. A félidő második felére egyre inkább a Barcelona kezébe került az irányítás, Messi szabadrúgása, majd Suarez veszélyes lövése veszélyeztette Courtois kapuját, illetve a két lehetőség között Carvajal kezezett egyértelműen a tizenhatoson belül, de a tizenegyes elmaradt. A játékrész befejezte előtt még újra rákapcsolt a hazai gárda, de Vinicius eltört labdáján és Modric kaput nem találó fejesén kívül nem futotta másra.

Igen lendületes tempóban indult a második játékrész, gyakorlatilag oda-vissza futottak a támadások, komolyabban mégis csak az 56. percben kellett közbeavatkoznia, ekkor épp ter Stegennek, Vinícius lövése után. Két perccel később Jordi Alba középreadása pattant be kishíjáh Carvajal lábáról a kapuba. Még egy perc elteltével pedig újra Vinicius lőtt, ezúttal már igen közelről, de a Barcelona blokkjai (Lenglet) sokadik alkalommal is a helyükön voltak. A félidő közepére leült a játék, amit legközelebb a Barcelona pörgetett fel, habár komolyabb gólhelyzetet a katalánok sem alakítottak ki. A blancók kapujához Dembele járt a legközelebb a 70. percben, de lövése elkerülte a jobb kapufát néhány centivel. A hátralevő időben, mindent bevetve próbált egyenlíteni a Real Madrid, de ezen a napon sehol sem találta a fogást a kiválóan védekező Barcelonán, sőt a végjátékban még Messi lőhetett volna gólt, ha pár centivel pontosabb. A katalánok így három nap alatt kétszer is győzni tudtak a Bernabeuban, méghozzá mindkét alkalommal elkerülve a kapott gólt.

Nyilván egész sok rétegen keresztül lehetne árnyalni a Real Madrid teljesítményét, az összkép valahogy mégis azt sugallta a látottak alapján (és itt nem vonatkoztatnék el a szerdai kupapárharctól sem), hogy kevés volt a királyi gárda a Barcelonához. Árnyalni viszont azért fontos a képet, mert főleg a szerdai találkozó azért alakulhatott volna egészen másképp is, ha szerencsésebb/pontosabb Solari csapata. Mindenesetre tény, hogy ezen a bajnoki találkozón már sokkal kevesebb lehetősége volt felülkerekednie katalán ellenfelén a csapatnak és jónéhány szituációban (támadás befejezés, középpálya uralása, higgadt védekezés, minőségi cserék) egyszerűen alulmaradt. Támadásban csődöt mondott a gépezet (Vinicius ismét próbálkozott, de a szoros őrizet mellett nem sok esélye volt), a középpályán egyéni (Kroos, Casemiro) teljesítmények hátráltatták a játékot, hátul pedig gyermeteg hibák (Ramos) tettek pecsétet a kimenetelre. Ezzel a vereséggel végleg kiszállt a bajnoki versenyfutásból a királyi gárda és mivel a hazai kupában sincs már lehetőség célba érni, maradt a Bajnokok Ligája, ahol egy feltehetőleg nyugodt és veszélyes Ajaxxal meccsel már kedden a csapat. A jelenlegi morált elnézve pedig nem biztos, hogy a legjobbkor jön a visszavágó…

A Barcelona ezúttal nem a tiki-takában és a támadásban, hanem a védekezésben mutatott kiemelkedőt és bár sokszor akadozni látszik a katalán csapat is, az a tény, hogy akár védekezésben is ilyen szinten tudnak megújulni szezon közben, az feltétlenül nagy erőt mutat részükről. A Pique-Lenglet páros gyakorlatilag leradírozta a Real Madrid összes próbálkozását, rengeteg labdát fejeltek ki a kapu előteréből és számolatlan blokkot mutattak be kritikus helyzetben. Elöl nem remekelt sem Messi, sem Suarez sem, ám ilyenkor tud a képbe jönni más klasszis, aki ezúttal Rakitic volt. Nem csak mesteri gólja miatt, de a mezőnyben bemutatott karmesteri szerepe miatt is a mezőny egyik legjobbja volt. Azt hiszem nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy innen már csak elbukni tudja a bajnoki címet a Barcelona.

Real Sociedad – Atletico Madrid

A mostanában igen jó formába lendülő Atletico Madrid számára több szempontból is nagy téttel bírt a Real Sociedad elleni ütközet. Egyrészt lehetőség volt, hogy újfent leszakítsa magáról a fővárosi rivális Real Madridot, másrészt már-már utolsó szalmaszálként szolgált a találkozó, hogy egy esetleges győzelemmel továbbra is tapadjon valamennyire a listavezető Barcelonára. Nos, a kezdeményezést ehhez képest ádadta a vendégcsapat vendéglátójának és jobbára egész pályás letámadásokkal igyekezett hibát kicsikarni a Sociedadból. A nem túl magas tempóban zajló mecsen sokáig semmi nem történt, aztán szűk húsz perc elteltével egy perc alatt adódott két óriási helyzet Morata előtt, egy esetben a hazai védelem szerencsétlenkedett össze neki egy lövőhelyzetet üres kapura, amibe ügyetlenül pöckölt bele. Egy alkalommal pedig Koke beadására érkezett tökéletesen, ám 4 méterről sem tudott túljárni Rulli eszén. Fél óra játékot követően már egyértelműen az Atletico irányította a mérkőzést, a fölény pedig góllá is érett a 30. percben: Lemar baloldali szögletét Godin csúsztatta meg, Morata pedig üresen hagyva 5 méterről fejelt a kapuba. Sőt, három perccel később már kettő volt a matracosok előnye: Koke jobbról belőtt szabadrúgására újfent Morata érkezett és tankönyvbe illő módon fejelt újabb gólt.

A második félidőt egy fél fokozattal magasabban kezdte a Real Sociedad, főleg Sandro révén próbálkozott a szépítéssel a hazai csapat, de egy kapu fölé szálló fejesen kívül nem sokat tudott bemutatni. Viszont a megemelt tempót nehezen követte le az Atletico, már ami a szabálytalanságokat illette és egy óra elteltével percenként késtek el a szerelések, amik sárgalap esőt eredméyneztek. Példának okáért Koke a 62. percben be is gyűjtötte a másodikat így közel félóra emberhátrányra kényszeredett Simeone csapata. A kiállítást követően fokozatosan szorult be kapuja elé a vendégcsapat, ám a védelem stabilan állt a lábán. Oblaknak a 76. percben kellett először – és mint később kiderült utoljára –  komolyan játékba avatkozni Merino fejesénél. Az Atletico a 86. percben lépte át érdemben először a felezővonalat, igaz akkor egy formás támadást követően Ariast kellett blokkolni az utolsó pillanatban. A Sociedad szépítése Sandro lábában maradt, aki a 91. percben a tizenhatoson belülről tévesztett célt kevéssel. Közepes tempójú, izgalmaktól mentes meccsen simán és megérdemelten gyűjtötte be a három pontot az Atletico Madrid.

A szokottnál jóval simábban, erőlködés nélkül nyert az Atletico, ami – főleg a Sociedad ottonában – nem feltétlenül jellemző a matracosokra. Úgy látszik viszont, hogy az évek óta hiányolt minőségi befejező csatár gondja megoldódik az Atleticonak Morata személyében. Egy félidő elég volt sázmára, hogy 3-4 komoly gólhelyzete legyen, amiből kettőt értékesíteni is tudott. Ez a csatárteljesítmény pedig nagyon is jól látható pozitív hatással van az csapat egész szerkezetére nézve. Rengeteg teher kerül le Griezmannról, ami által szintén terhek potyognak le a középső sorról, így mindenki felszabadultabban teheti a dolgát. A nem várt sima elő félidőbe azonban bel i s kényelmesedett az Atletico, mert a második félidőt az elkésett szerelésekkel és fölösleges sárga/piros lapokkal megnehezítették maguknak. Erre azért oda kell figyelni a jövőben, de egyelőre úgy tűnik szintet tud lépni Simeone csapata az idény közben, talán a lehető legjobbkor.

A Sociedad rendkívül súlytalan volt ezen a meccsen, gyakorlatilag semmilyen játékelemben nem tudták felülmúlni az Atleticot és bár vagy 30 percen keresztül támadhattak a második játékrészben, egyáltalán nem volt benne a gól a játékukban. Meg kell jegyezni, hogy a gólszerzés tekintetében legnagyobb veszélyt jelentő játékosuk Willian José korai sérülése nagyban csökkentette az esélyeket, így ki lehet mondani, hogy a szerencse sem volt a Sociedaddal ezúttal, de a vereséget természetesen nem ez okozta.