La Liga – 26. forduló
Spanyol foci

A Spanyol labdarúgó bajnokság e heti fordulója a főváros – Katalónia tengelyre feszített vetélkedésre épült, lévén az Espanyol – Atletico Madrid meccs mellett El Clasicot rendeztek, ahol a bajnoki olló nyitása, vagy épp zárása volt a tét a Real Madrid és Barcelona számára. Football Factor, La Liga összefoglaló!

Espanyol – Atletico Madrid

Az Atletico Madridról most már kijelenthetjük, hogy kimászott a legutóbbi komolyabb gödréből, idegenben azonban december óta nem tudott nyerni Simeone csapata. Így az egyik kiesőjelölt ellen lehetőség lett volna változtatni ezen a trenden. Csakhogy a vészes helyzetén javított volna az utóbbi időben fazonosodó Espanyol is.

Intenzíven, kemény párharcokkal tarkítva kezdődött a találkozó és már néhány perc után veszélyesnek tűnő helyzetek alakultak ki mindkét kapu előtt. A lendületes start után aztán átvette az irányítást az Atletico és ezzel együtt lejjebb ült az iram, ráadásul felsokasodtak a pontatlanságok mindkét együttes játékában. A 24. percben aztán egy remekbeszabott jobboldali támadást követően Wu Lei beadása Savicról pattant a gólvonal mögé, nehéz helyzetbe hozva így a szenvedő madridiakat. Félóra játékot követően az Espanyol játéka egészen felbátorodott, sokkal inkább az történt már a pályán amit a hazaiak akartak, a 33. percben pedig csak Oblak földöntúli bravúrja akadályozta meg azt, hogy Victor Sanchez csodálatos lövése ne vágódjon a léc alá. A folytatásban nem változott a játék képe, Embarba szabadrúgása okozott még némi kellemetlenséget Oblaknak, az eredmény viszont már nem módosult.

A fordulást követően gyakorlatilag azonnal kiegyenlített a vendégcsapat Saul pazar kapáslövésével, ez pedig nagyot lendített a madridiak tempóján, bár erre vonatkozólag vélhetően Simeonétől is érkezett utasítás a szünetben. Több ígéretes akciót is futtatott az Atletico, ám komly gólveszélyt nem jelentett egyik sem igazán. A félidő derekára aztán megérkezett a meccsbe az Espanyol, a letámadások újra a helyükön voltak, Diego Costa beállásával pedig felparázslott az amúgy sem langyos hangulat. A hajrához érve nagy iramban hajtott mindkét fél a győzelemért, ehhez inkább az Espanyol járt közelebb Bernardo két igen veszélyes fejese révén, az összecsapás azonban igazságos pontosztozkodással zárult.

Nagyon harcosan, keményen kezdett az Espanyol, az első félidő második felét pedig kifejezetten jól futballozta végig. Raul de Tomas tarthatatlan volt a madridiak számára, de Wu Lei is több alkalommal a védelem mögé tudott kerülni a jobboldalon. Taktikai szempontból igen sokszínű volt Abelardoék játéka, ha kellett letámadtak, ráadásul jól, ha kellett átadták a teret és kontráztak, szintén jól és még az átlövéseikben is benne volt a gólveszély. A második félidőben kellett nagyjából 20-25 perc, amíg visszeszerezte az első félidei fordulatszámát a gárda, ám kapura már nem tudott olyan veszélyes lenni, ráadásul a lomhább kezdésért góllal bűnhődtek Abelardo fiai, így a megszerzett egy ponttal maradt sereghajtó az Espanyol.

Az Atletico Madrid első félidei játéka gyakorlatilag értékelhetetlen volt. Támadásban ötlettelen és pontatlan volt Simeone csapata, hátul pedig ipari mennyiségű labdát adott el a gárda. Sőt, még a védekezés is el-el tolódott néhány alkalommal, ami egyébként nem jellemző a matracosokra. A második 45 percre sikerült tempót emelnie a fővárosi csapatnak, ebben főleg a középpálya gyorsabb és pontosabb labdajáratása játszott főszerepet. A játékrész második felére azonban a pontatlanságok újra felütötték fejüket, így érdemi helyzeteket nem tudott már kialakítani Simeone csapata, ráadásul hátul sem mindig volt a helyzet magaslatán a gárda.  Összességében véve nem érdemelt egy pontnál többet az Atletico, így hiába mászott ki a gödörből a csapat, ezt ezúttal nem sikerült bizonyítani.

Real Madrid – Barcelona

Az utóbbi idők egyik legkiszámíthatatlanabb El Clasicojára volt kilátás, egy dolog viszont biztos volt, mégpedig az, hogy a bajnokság ezen szakaszában egy győzelem akár a szezon végéig taró lendületet is adhatott volna egyik, vagy másik gárdának. A katalánok jobb formában várták a rangadót, cserébe idegenben nem kifejezetten vitéz csapat a Barcelona idén. A Real Madird számára viszont nagyobb téttel bírt a meccs a kétpontos bajnoki hártány és a kilátástalanabb BL helyzet miatt, nekik ez adhatott extra motivációt.

Minden a várakozásoknak megfelelően kezdődött, a lüktető iram mellett a Barcelona természetesen labdabirtoklással építgette játékát, a Real Madrid pedig magas ledámadással próbált zavart okozni a katalán labdakihozatalokban. Hatékonyságát tekintve a madridi elképzelés tűnt jobbnak kezdetben, ugynais negyedóra elteltével, ugyan két gyengébbnek számító, de kapura lövési kísérlet került a blancók statisztikájába és az ellenfél tizenhatosát is sikeresebben közelítette meg Zidane csapata. A 21. percben aztán megszületett az első komoly gólhelyzet, Jordi Alba passzát Griezmann lőtte kapu fölé a tizenegyespontról. Innentől kezdve elkezdett a mérleg a vendégek felé billenni, a gránátvörös-kékek többször is el tudták dugni a labdát a királyi gárda elől és Messi révén az első kaput eltaláló lövés is a Barcelonáé volt a 30. percben, sőt az első ziccer is (34.p), amit Arthur hagyott ki, pontosabban Courtois védett. A játékrész végét tehát egyértelműen Setien csapata dominálta, melynek a 38. percben ismét ziccere volt, Busquets nagyszerű emeléséből Messi tüzelt, Courtois védett.

A második félidőt is sok labdatartással kezdte a Barcelona, bő tíz perc játék után egy pompás Isco lövés és ter Stegen védés aztán behozta a játékba a Real Madridot. A 61. percben már átjuttatta a labdát Isco a vendégek kapusán (ekkor fejjel), a gólvonalról azonban Pique tisztázni tudott. Három perccel később pedig csak Benzemán múlt, hogy nem kellett közepet kezdeni, a francia ugyanis jó helyzetből csak a kapu fölé tudott bombázni. A 71. percben némi szerencsével, de Vinicius révén megszerezte a vezetést a Real Madrid. A brazil támadó balról kiszorított szögből nem túl jól lőtt, de a labda Pique lábáról a kapuba pattant. A tempó innentől kezdve a maximumra pörgött és egyúttal a mezőny szétszakadozása is megkezdődött, mivel a Barcelonának jönnie kellett a gólért előre. Helyzete azonban nem, kinyíló védelme viszont lett Setien csapatának, a csereként beálló Mariano Diaz pedig első labdaérintéséből beállította a 2-0-ás végeredményt a 92. percben.

Az első félidő első fele a Real Madridé volt, működött a letámadás, gyorsak voltak a kontrák és a tizenhatoson belülre is hatékonyabban tört be a királyi gárda. Mivel a Barcelona nem állt még össze ekkor, ezért ennyi plusz is fölényt jelenthetettt Zidane csapata javára. A helyzetkialakításokkal viszont gondban volt a hazai csapat, az utolsó passzok ugyanis rendre pontatlannak bizonyultak, ha pedig esetleg lövésig jutott valaki, az nem talált kaput. A második félidőben a hazai csapatnak kellett némi idő, amíg felpörög, igaz onnantól kezdve a meccs legjobb szakaszát tudták produkálni a blancók. A kulcspozíciókban szinte mindenhol felül tuták múlni a Real játékosai a Barcelona futballistáit. Vinicius egyébként is agilis játékát szűk tíz perc alatt egy góllal és jó néhány vezéregyéniséget tükröző megmozdulással koronázta meg, amivel a meccs hősévé vált, de mint csapat is alaposan összerázódott a habfehér gárda. A Barcelona közel sem tudott olyan vesézlyes helyzeteket kialakítani, mint korábban és a hazai presszing alatt is megreccsent néhányszor. Valódi ki-ki meccs volt, amit megnyerhetett volna bármelyik fél, így a Real győzelme sem igazságtalan.

A Barcelonának kellett egy fél félidő, mire felvette – leginkább – saját ritmusát, onnantól kezdve viszont tiszta fölényt tudott kialakítani és látványos akciókat tudott kidolgozni. Jordi Alba és főleg Semedo révén mindkét szélen meg tudta verni néhány alkalommal a Real védelmét a vendégcsapat, de középről is érkezett egy-egy kulcspassz. Courtois azonban meccsben tartotta a madridi gárdát. A Barcelona sorsát, mint utólag kiderült, az első félidőben kihagyott helyzetek pecsételték meg. Bár az is tény, hogy egy félidőn át nem volt érdemi orvossága Real letámadásaira, ennél fogva se helyzete, se összeszedett védekezése nem lehetett Setien csapatának. Amit pedig a katalánok legnagyobb sztárjai nem lőttek be, azt a túloldalon még egy erősen mellőzött játékos is megoldott, így ilyen formában megérdemelt a csapat veresége, amely elvesztette a listavezetői pozícióját.

Pásztor Zsolt

Pásztor Zsolt vagyok, diplomámat a BGF Kommunikáció és médiatudomány szakán szereztem. A labdarúgást édesapámnak köszönhetően szerettem meg és most már évtizedes távlatokban beszélhetünk erről a kapcsolatról. Egybekötve a tanulmányaim során, az írásról szerzett tapasztalataimat és a foci szeretetét, született meg anno az elhatározás, hogy blog formájában igyekszem majd néhány gondolatot átadni. Elsősorban a spanyol és a magyar foci követője vagyok, tehát a bejegyzéseim főként ezekben a témakörökben lesznek közzé téve.