A forduló “leg”-jei – NB1-es összefoglaló 13.
Magyar foci

Az NB1 2019-2020-as szezonjában, tehát az új idényben az OTP Bank Liga elmúlt fordulójának összefoglalója némiképp másmilyen lesz, mint volt az előző szezonban, itt a Football Factor Blogon. Külön minden meccs krónikájára nem térünk majd ki, hanem 6 kategóriában minden forduló után győztest hirdetünk: ezek a kategóriák a következők lesznek: a legszebb gól, a legjobb játékos, a legjobb meccs, a leglátogatottabb meccs, a forduló legjobb edzője, valamint a legnagyobb meglepetés.

Az NB1 idei kiírásának 13. fordulóját egy – számunkra leginkább sikertelen – válogatott szünet után rendezték meg. Mindig nagy kérdés, hogy az ilyen jellegű szünetek jót vagy rosszat tesznek-e a klubcsapatoknak. Nos, ezt a dilemmát nem tudjuk ezután a forduló után eldönteni, ám annyi talán általánosságban elmondható: a játéknap nyertese a Ferencváros volt, amely győzelmével – na meg a Fehérvár meglepő botlásával – a tabella élére állt, úgy, hogy egy meccsel kevesebbet játszott, mint üldözői. Következzen az e heti összefoglaló, azaz a „leg”-ek!

A forduló legszebb gólja:

Ugyan nem igen tudunk másképp hivatkozni rá, mint Tokmac Nguen góljára a Ferencváros – ZTE meccsen, de ezen találat legszebb mozdulatát Franck Boli mutatta be, de nem a gólpasszal (az Ihnatenko nevéhez fűződik): az elefántcsontparti csatár teljesen váratlanul lépte át, engedte maga alatt el a labdát, ami így Tokmachoz került, aki nem is hibázott.

Történt mindez a meccs 15. percében: Ihnatenko adott egy hosszú, lapos passzt középen, előre, amit Boli remek ütemérzékkel, a teljes ZTE-védelmet megtévesztve lépett át, így a játékszer Tokmachoz jutott el – a vége, mint tudjuk, a gól. Egyébként a Fradi 10-ese sem csinálta rosszul: szépen vitte el és cselezte ki a kifutó és elvetődő Demjén mellett a labdát, és helyezett utána a hálóba, kissé kisodródott helyzetből, nagyjából 13 méterről.

A forduló legjobb játékosa:

Gyurcsó Ádám, a Puskás Akadémia játékosa e hétvége legjobbja ezúttal a Football Factornál. A válogatott szélső most már fordulók óta kiemelkedően teljesít, 7 gólos immár, és most is nagyban hozzájárult a duplájával ahhoz, hogy a Puskás legyőzze Székesfehérváron a Vidit.

Gyurcsó tehát lőtt két gólt, a 26. és a 71. percben, mind a kettő igen szép találat volt ráadásul. Egyébként a támadó végig a csapat egyik legjobbja volt, a góljain kívül is, nem véletlen, hogy az egész fordulóban ő produkálta a legjobb Instat-indexet: 359-es értéket hozott össze. Ha így folytatja, alighanem visszakerülhet a nemzeti csapatba is.

A forduló legjobb meccse:

Azt hiszem, nem nagyon férhet hozzá kétség, hogy az FTC – Zalaegerszeg (3-2) mérkőzés volt most a legjobb. Mindkét csapat kissé szellős védekezése – vagy mondjuk inkább, hogy bátrabb támadójátéka – lehetővé tett egy végig izgalmas, sok helyzetet és támadást, viszonylag nagyobb iramot hozó meccset. Ahogy a találkozó után a zöld-fehérek csapatkapitánya fogalmazott: lehetett volna akár 8-5 vagy 6-4 is a végeredmény.

A mérkőzés a következőképpen alakult: a Fradi az első negyedóra után már 2-0-ra vezetett Boli és Tokmac góljaival (utóbbit fentebb taglaltam részletesen); úgy, hogy Isael kihagyott egy tizenegyest is. Majd a 18. percben Radó szépített, de Isael még a szünet előtt visszaállította a két gólos különbséget. De a Zete a 60. percben ismét szépíteni tudott, Bobál Gergely révén. Kapufák is voltak, itt is, ott is, de végülis 3-2-vel kellett beérnie a feleknek és a szurkolóknak, akik szép számmal voltak a hideg idő ellenére.

A forduló leglátogatottabb meccse:

És ne is nagyon kanyarodjunk el a témától, ugyanis ez a bizonyos szép számú szurkoló egészen pontosan 9123-at jelent, legalábbis ebben az esetben. Ennyi néző tekintette meg a helyszínen az ZTE ferencvárosi vendégjátékát.

A forduló legjobb edzője:

Hornyák Zsolt kétségkívül megérdemli ezt az elismerést, a felvidéki tréner legutóbb az első fordulót követően kapta meg tőlünk ezt a címet. Ezúttal (is) valóban járt neki: csapatával a Vidit fektette két vállra, 3-1-re győzték le idegenben a fehérváriakat.

A felcsútiak győzelme egy percig sem forgott veszélyben, Gyurcsó remeklése is kellett persze, de összességében jól használta ki a válogatott szünetet Hornyák, aki a „holtidőben” tökéletesen készítette fel együttesét erre a „fejér-megyei rangadóra”. Összességében tényleg nagyon, mondhatni meglepően sima volt ez a győzelem – a Puskás pedig kapaszkodik felfelé a tabellán.

A forduló legnagyobb meglepetése:

És egyben ez a meccs is az, amelyik a forduló legnagyobb meglepetését szolgáltatta. Nagyon nem érdemes ismételni önmagunkat, újra leírni a történéseket, ugyanakkor annyit mindenképp jegyezzünk meg, hogy váratlan volt a Fehérvár veresége. Főleg úgy, hogy igencsak tapadniuk kéne az FTC-re, márpedig ez egyre kevésbé sikerül, jelenleg a kilencedik kerületiek úgy állnak előttük, hogy még a Debrecen elleni meccsüket pótolniuk kell, és egyébként is kettős terhelés alatt vannak, ráadásul még a Mezőkövesd is előzi őket, köszönhetően annak, hogy ők pedig a Kaposvár ellen tudtak nyerni 2-0-ra.

A rosszabb eredmények, a vártnál gyengébb szereplés nem maradt következmények nélkül: ez utóbbi találkozó tette be végleg a kaput Marko Nikolicsnak, akit hétfőn menesztettek is állásából, dacára annak, hogy jól indult a Vidi szezonja, illetve, hogy egy éve ilyenkor még arra is megvolt az esélyük, hogy továbbjussanak az EL-csoportkörből. De hát semmi sem tart örökké, mint ahogy a fehérvári vezetőség bizalma sem Nikolicsban… És egyébként is, sokak szerint érett már a váltás.

Kovács Gergő

Kovács Gergő Péternek hívnak, 18 éves vagyok, jelenleg a BME-n tanulok villamosmérnöknek. Nagyjából 4 éve kezdtem el blogírással foglalkozni, az általam létrehozott Magyar Foci Blogot is azóta szerkesztem. Cikkeimet a Football Factor Blogon főként szakmai témákban írom, de célközönségemnek az egész magyar futballtársadalmat tekintem: írásaim között a szakemberek mellett a szurkolók is megtalálhatják a számukra hasznos tartalmakat.