
Ez vár a magyar futballra 2020-ban – előretekintő az előttünk álló évre
Új év, új események, új remények – talán így gondolhatunk mi, magyar fociszeretők az előttünk álló évre. Nem kétséges, nyilvánvalóan leginkább az határozza majd meg a magyar labdarúgás 2020-as évét, hogy sikerül-e kijutni a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságra, és tudunk-e saját közönség előtt EB-meccseket játszani a Puskás Arénában?
De ne szaladjunk ennyire előre! A pár napja közzétett év végi visszatekintők után most tekintsünk inkább előre, és vegyük számba, mi minden vár a magyar futballra az új évben! Persze, ha a teljes magyar labdarúgás 2020-as eseményeit akarjuk számba venni, akkor az ennél egy sokkal hosszabb összeállítást igényelne. Például nem egy utánpótlás-válogatottunk lesz érdekelt tavasszal elitkörben. Azonban itt most nem volt cél, hogy adatbank-szerűen az összes ilyen dátumot felsoroljam, így jobbára a magyar válogatotthoz és az NB1-hez kötődő kulcsdátumokra szorítkoztam.
Kezdjük természetesen a legtöbb magyar fociszurkolót érintő kérdéssel, a válogatott ügyével! Mint ismeretes, Marco Rossi legénysége a sikertelen EB-selejtezőt követően pótselejtezőre kényszerült. A pótselejtező egy négy csapatos minitorna ezúttal, ahol egy meccsen dől el a továbbjutó kiléte egy párharcból, és a két „elődöntő” győztese szintén egy meccsen dönt arról, hogy ki kvalifikál a kontinensviadalra.
A magyar válogatott alighanem a legkedvezőbb sorsolást kapta azzal a lehetségesek közül, hogy először március 26-án Bulgáriában (minden valószínűség szerint Szófiában) lép majd pályára. És amennyiben sikerül legyőzni a velünk azonos szintűnek számító, és nem épp a legjobb napjait élő bolgár válogatottat (nem kizárt, hogy zárt kapuk mögött, a szurkolóik nem első rasszista megnyilvánulásai miatt), akkor az Izland – Románia mérkőzés győztesét fogadhatja a nemzeti csapat, méghozzá itthon, Budapesten, a Puskás Arénában, egészen pontosan március 31-én.
Mondanom sem kell, hatalmas esély ez a sorstól, hatalmas lehetőség, hogy 65000 magyar szurkoló előtt kvalifikálhatunk az EB-re, és azt gondolom, hogy pont emiatt, akár Izland, akár Románia jön majd, méltó ellenfele lehetünk. Persze ahhoz először túl kell jutni a bolgárokon. És ugyanakkor az is igaz: ha így, az egyik, ha nem a legkönnyebb úton nem jutunk ki a kontinenstornára, akkor gyakorlatilag nincs is ott keresnivalónk, kimondható, hogy nem vagyunk benne Európa legjobb 24 csapatában.
De legyünk optimisták, foglalkozzunk csak azzal az esettel, ha sikerül kijutnunk! Ebben a szituációban várhatóan lesznek majd felkészülési meccseink tavasszal, bár az UEFA jelenleg érvényben lévő versenynaptára az EB-ig már nem jelöl ki hivatalos játéknapot a válogatottak számára. Egyelőre az MLSZ sem jelentett be ellenfelet.
Viszont, ha sikerül sikeresen a pótselejtezőt, akkor a következő – valószínűleg így vagy úgy, de nehezen felejthető – program vár majd ránk biztosan a nyáron: június 16-án Portugália ellen meccs a Puskásban, június 20-án ugyanitt a franciák ellen, majd június 24-én Münchenben, az Allianz Arénában a társházigazda Németország ellen.
Természetesen a továbbjutás óriási bravúr lenne ilyen három ellenfél mellől, de ne feledjük: ahhoz előbb ki is kell jutni, ami jelen állás szerint még közel sem biztos. És akkor már ne felejtsünk el még egy dátumot feljegyezni: a Puskás Arénában majd játszanak egy nyolcaddöntőt is, egészen pontosan a C csoport első helyezettje játszik majd a D – E – F csoportok harmadikjának valamelyikével június 28-án.
Egyébként az EB-döntőt július 12-én rendezik majd Londonban – na azért ahhoz eléggé elvakult fanatikusnak kell lenni, hogy oda várjuk a magyar válogatottat…
De ezzel nincs vége még a 2020-as válogatott eseményeknek! Ősszel ugyanis startol a Nemzetek Ligája második kiírása, ahol – egy újfajta beosztási rendszernek köszönhetően (gyakorlatilag bővítették az egyes ligák létszámát az A-tól kezdve) – a nemzeti csapatunk a B ligában szerepel majd. Ahol akár egy Oroszország – Szerbia – Törökország – Magyarország négyes is összejöhet… Mindenesetre sorsolás március 3-án, Amszterdamban.
A meccseket – a 2018-as NL-hez hasonlóan – kettes bontásban játsszák majd a csapatok: szeptember, októberben és novemberben is kettőt-kettőt. A pontos dátumok még csak intervallumként ismertek, mivel még csoportbeosztást nem ismerünk, így időpontokat se, ezzel most nem is foglalkoznék bővebben.
Egy dolgot érdemes még megemlíteni: habár pontos dátuma és helyszíne még nincs, várhatóan még az idén kisorsolják a csak 2021-ben kezdődő európai VB-selejtező csoportjait.
Térjünk is át a klubfutballra! Az OTP Bank Liga küzdelmei a 17. fordulóval január 25-én folytatódnak majd, ez az előző évekhez képest igen korainak mondható. Az utolsó, 33. fordulót pedig jelen állás szerint május 16-án rendezik majd.
A Magyar Kupa döntője idén – még a Groupama Arénában – május 20-án lesz. Jelenleg a két tavalyi döntős is versenyben van, tehát előfordulhat, hogy akár ismét Budapest Honvéd – MOL Fehérvár döntőt rendeznek majd. Erre azonban azért még ne vegyünk mérget, ugyanis rajtuk kívül 14 másik csapat is megőrizte arra az esélyét a tavaszi folytatásra, hogy kupagyőztes legyen.
Aztán nyáron a magyar bajnok majd a Bajnokok Ligája első selejtezőkörében lesz érdekelt, amelynek első mérkőzését július 7-én vagy 8-án rendezik majd. Az NB1 ezüstérmese, bronzérmese, valamint a Magyar Kupa győztese (illetve, az előbbiekkel van átfedés, akkor a bajnokság negyedik helyezettje) az Európa-liga első selejtezőkörében indulhat majd, ennek első meccse július 9-én lesz majd.
Az NB1 2020-2021-es kiírásának kezdetére még nincs meg a hivatalos időpont, de nem lövök nagyon mellé, ha azt mondom, várhatóan július végére, augusztus elejére fog esni ez a dátum. A Magyar Kupa első – főtáblás – fordulójával hasonló a helyzet.
Úgy gondolom, a legfontosabb események mindegyikét sorra vettük. Egy biztos: eseménydús év elé nézünk, még akkor is, ha csak a magyar futballra gondolunk. És akkor még nem beszéltünk a világfutball idén várható történéseivel.
Nézd meg Webshopunkat is!
MAGYAR VÁLOGATOTT felszerelések