Döntetlent játszott a Vallettával a visszavágón, de továbbjutott a Ferencváros!
BL,kupák, válogatottak

Már az első mérkőzésen eldőlhetett volna a magyar és a máltai bajnok, azaz a Ferencváros és a Valletta párharca a Bajnokok Ligája második selejtezőkörében. Merthogy hazai pályán a Ferencváros akár több, mint három góllal is győzhetett volna, de a meccs végén néhányszor kihagyott a játékosainak figyelme, ami végül azt eredményezte, hogy „mindössze” 3-1-es előnyről várhatta a Fradi a máltai visszavágót.

Persze az előny így is előny volt, és ahogyan a párharc előtt, úgy a visszavágót megelőzően is a magyar csapat volt az egyértelmű esélyes, továbbjutásuk szinte kötelező jellegű volt. Mint már tudjuk: nagy meglepetés nem született, alakulhatott volna jobban is, de végül úgy is történt minden, ahogyan az várható volt – a műfű és a meccs előtti nagy máltai fogadkozás ellenére.

Sergei Rebrov nem változtatott kezdőcsapatán az első mérkőzéshez képest, ugyanaz a 11 játékos futott ki a gyepre Ta’Qali-ban, a Centenary Stadionban, mint kevesebb, mint egy héttel ezelőtt a Groupama Arénában.

A mérkőzést a Fradi kezdte egyértelműen jobban, két kapufát is lőttek, nem túlzás azt mondani, hogy ha legalább az egyik beakad, már azzal eldőlt volna a párharc, még akkor is, ha a meccs első 10 percében jártunk. Főleg Skvarka közelről leadott lövéséért kár – ami ugye a kapufán csattant, még az 1. percben -, mert szinte üres volt a kapu. De továbbra is dominált a Ferencváros, csak – ahogy mondani szokták – az utolsó passz nem jött össze, a befejezésben akadtak gondok.

Az is látszott, hogy a kilencedik kerületiek nyerni jöttek ide, egyértelműen gólt, gólokat akartak szerezni, nem ráülni az eredményre. Továbbá az is teljesen világos volt, hogy a két fél közül a Ferencváros a jobb csapat. Mindezek ellenére igen meglepő volt, hogy a máltaiak szereztek vezetést, Fontanella tizenegyesével: Lovrencsics szabálytalankodott a tizenhatoson belül (némiképp feleslegesen), a bíró viszont nem habozott, büntetőt ítélt, amit a sértett gólra is váltott.

A bekapott gól egy kisebb zavart okozott a ferencvárosiaknál, Rebrov mester ráadásul cserére is elszánta magát, ami nem olyan gyakori jelenség az első félidőben, hacsak nincs sérülés (sőt, az ukrán szakvezető eddig egyszer sem cserélt az első játékrészben tétmérkőzésen, amióta a Fradit irányítja). Az ezen, és többnyire az eddigi meccseken sem tündöklő Ihnatenko hagyta el a pályát, helyére Sigér állt be.

Ezután azért valamelyest rendezte a sorait a magyar bajnokcsapat, de gólt a szünetig nem tudott már szerezni. Így tehát Málta bajnoka vonulhatott előnnyel félidőre; azt hiszem, nem sokan lettünk volna szívesen most a Fradi-játékosok helyében, akiket aligha dicsért meg Rebrov az öltözőben…

Annyit azért érdemes megjegyezni, hogy ha valakit ki kell emelni a Fradiból az első félidő (és igazából az egész meccs alapján), az a nemrég igazolt bosnyák balhátvéd Civic: ez még csak a második meccse volt a Ferencváros mezében, és habár az első mérkőzésén, a Valletta elleni hazain sem volt rossz, itt kifejezetten jól teljesített. Sőt, azt se túlzás állítani, hogy több mint jól.

A fordulás után szintén a Fradi kezdett aktívabban, de az első szituáció, amikor igazán izgulhattunk egy pillanatig, megint csak a vendég tizenhatoson belül adódott: ismételten Lovrencsics volt főszerepben, majdnem a kezére pattant a labda, de szerencsére megúszta az FTC az újabb tizenegyest. Viszont az is látszódott, hogy összekapta magát a zöld-fehér együttes, proaktívan léptek fel, mindenképpen be akartak találni, és kijavítani az első félidei bakit. Rövid időn belül kétszer is lesről szereztek gólt. Egyébként jellemző volt, hogy rendkívül sokszor állították meg a zöld-fehér mezben futballozó támadókat, főként Lanzafamét lesen, vagy inkább a leshatáron…

De aztán már a Fradi-találatra se kellett sokat várni: Tokmac N’guen húzott befelé, majd lőtte ki távolról a hosszút! Gyönyörű gól volt, ezt már nem érvénytelenítették, egyenlített a Ferencváros! Tokmac egészen pazar formában kezdte egyébként az európai kupaselejtezőket, ez már a harmadik gólja volt a negyedik mérkőzésén, és a játékra se lehetett ezeken a meccseken sose panaszunk.

Nem állt le a magyar klub, és ezzel párhuzamosan, akárcsak az első mérkőzésen, a máltaiakon egyre inkább a fáradtság jelei látszódtak. Viszont Bonello kapus a helyén volt, nagyokat védett jó pár szituációban. Volt is mit törlesztenie a portásnak, hiszen finom szólva eddig nem igazán róla szólt ez a párharc. És néhány kósza lehetőséget leszámítva (főleg szabadrúgásokból, mondjuk az egyiknél nagyot kellett védenie Dibusznak) a máltai támadásoktól valóban nem kellett tartania a Fradinak, támadásban maradhattak a zöld-fehérek, és szemmel láthatóan nem elégedtek meg a döntetlennel, a kettős győzelemmel való továbbjutásra hajtottak.

1-1 lett a vége, tehát végül is ez nem jött össze a magyar bajnoknak, amiért igazán kár, hiszen egyértelműen verhető, a Fradinál gyengébb ellenfél volt ez a máltai csapat. De a továbbjutásukhoz kétség nem férhetett, összesítésben 4-2-vel múlták felül a Vallettát.

A következő körben már egy jóval komolyabb ellenfél jön majd szembe, a horvát bajnok Dinamo Zagreb. Ők a grúz bajnok Saburtalo Tblisit búcsúztatták ebben a körben kettős győzelemmel. Az biztos, hogy ennél azért több kell majd, könnyen lehet, hogy a Ludogorets ellen mutatott játéknál is extrábbat kell majd nyújtani, de közel sem az esélytelenek nyugalmával vághat majd neki a Ferencvárosi Torna Club annak a párharcnak. Ami már nincs is olyan messze, már jövőhéten játsszák is az első meccset, Zágrábban.