A City rangadót nyert, Coutinho góllal tért vissza a PL-be
Olasz/Angol/Német foci

A kupamérkőzések után újabb teljes fordulóra került sor az angol Premier League-ben, a forduló egy igazi csúcsrangadóval vett kezdetét, ugyanis a címvédő Manchester City a BL-győztes Chelsea együttesét látta vendégül. A forduló egyik nagy visszatérője a brazil Phillippe Coutinho volt, aki visszatért a PL-be, nem is akárhogyan.

A COVID-19 világjárvány ezúttal is közbeszólt a Premier Leauge 22. fordulójába, ugyanis ezúttal sem tudtak teljes fordulót megrendezni az Arsenal-Tottenham rangadót kénytelen voltak elhalasztani az Arsenal kérésére ugyanis több játékosuk is megfertőződött, de a Burnley és Leicester összecsapását is el kellett halasztani.

A forduló legnagyobb érdeklődéssel várt összecsapása a Manchester City és Chelsea randevúja volt az Etihad Stadionban.

Thomas Tuchel teljesen felforgatott védelemmel küldte pályára a Chelsea-t a Manchester City otthonában, a csapat háza tájáról érkező hírek alapján pedig csak sejthetjük, nem örömében tette mindezt. Ezzel együtt sem kezdett rosszul a londoni csapat, amely masszív védekezéssel átvészelte az előzetesen kritikusnak ígérkező első negyedórát. A City a liga összes többi csapatát messze felülmúlva a legeredményesebb az első 15 percben: 12 gólnál jár.

A védekezés azonban felemésztette a Tuchel-csapat minden kapacitását – a vendégek egy-egy kontrából tudtak csak eljutni a hazai kapuig, de lövés vagy fejes ezekből sem született. A hazai hálót őrző Edersonnak egyetlen alkalommal sem kellett védenie, sőt a kapuját messze elkerülő lövést sem kellett szemmel kikísérjen.

A City dominált, 65 százalék felett birtokolta a labdát, de a tizenhatos előterében elfogyott a hazaiak lendülete. Az első igazi ziccerre egészen a félidő hajrájáig kellett várni, akkor sem a manchesteri csapat dolgozta ki azt, hanem Mateo Kovacic passzolt a saját tizenhatosa előterében Jack Grealishez csikócsapatokat idéző hibát elkövetve. Grealish lövését bravúrral védte az Afrika-kupán szereplő Edouard Mendyt helyettesítő Kepa Arrizabalaga.

A második félidő egy hasonlóan nagy Chelsea-lehetőséggel indult: Romelu Lukaku kapott remek kiugratást két védő között, ezúttal a tizenegyespont magasságáig kisprintelő Edersonnak kellett bravúrt bemutatnia.

A szünet után Lukakuék érezhetően felbátorodtak és próbáltak a kontrák mellett valóban támadó szellemű, kombinatív játékkal helyzeteket kialakítani. Ám a City alig tíz perc után ismét kezébe vette az irányítást, és hiába a Chelsea magasra húzódott védelmi vonala, az egyre erőteljesebb presszing, a Guardiola-csapat csak-csak utat talált a vendégkapuig. A 70. percben Joao Cancelo passza után Kevin De Bruyne lódult meg, majd lőtte ki 20 méterről a bal alsót (1–0).

Tuchel hiába próbálta meg átszervezni a csapatát, a hajrában nem volt meg az egyenlítéshez szükséges erő a Chelsea támadásaiban. A City behúzta a győzelmet, s ezzel pillanatnyilag 13 pontos előnnyel vezeti a bajnokságot – a különbség eggyel csökkenhet, ha a Liverpool behúzza a saját meccsét a 22. fordulóban és így megelőzi a most még második Chelsea-t.

Baljós előjel a riválisok számára: a Premier League történetében még sosem fordult elő az, hogy egy csapat 16 fordulóval a vége előtt ekkora előnyben legyen, s végül ne szerezze meg a bajnoki serleget.

Eldőlt a 2021–2022-es PL-cím sorsa? Vagy a Liverpool még bele tud szólni? Más kérdés aligha maradt.

Fotó: AFP

Premier Leauge, 22. forduló:

Manchester City–Chelsea 1–0 (0–0)
Manchester, Etihad Stadion, 53 319 néző. Vezette: Pawson

MAN. CITY: Ederson – Walker, Stones, Laporte, Cancelo – De Bruyne (Gündogan, 84.), Rodri, B. Silva – R. Sterling, Grealish, Foden (G. Jesus, 88.). Menedzser: Pep Guardiola

CHELSEA: Kepa – Rüdiger, Thiago Silva, Sarr – Azpilicueta, Kanté, Kovacic, M. Alonso (Mount, 82.) – Zijes (Hudson-Odoi, 69.), R. Lukaku, Pulisic (Werner, 69.). Menedzser: Thomas Tuchel
Gólszerző: De Bruyne (70.)

Igaznak bizonyult a hír, miszerint Cristiano Ronaldo kisebb combsérülése miatt kihagyja az Aston Villa elleni „visszavágót” – a Manchester Unitednek nemcsak a birminghamiekkel vívott győztes FA-kupameccsen (1–0), hanem a bajnokin is nélkülöznie kellett az ötszörös aranylabdás támadót.

Nem mintha annyira megérezték volna Ronaldo hiányát a „vörös ördögök” – legalábbis a meccs elején. A Maugire távollétében csapatkapitánnyá avanzsáló Bruno Fernandes a 16-oson kívülről szerzett gólt, így az MU már a 6. percben megszerezte a vezetést. Tegyük hozzá gyorsan, ehhez kellett az általában kiegyensúlyozott, sőt, bravúros teljesítményt nyújtó Emiliano Martínez szerencsétlenkedése is.

Több helyzete is adódott a Villának, mégis a „vörös ördögök” szereztek újabb gólt a második játékrészben. Fernandes duplájával kétgólosra növelte csapata előnyét. A portugál középpályás 2020 februárjában debütált a Premier League-ben. Azóta 33 gólt szerzett az MU színeiben, s nála csak Mohamed Szalah (45), valamint Harry Kane (34) köszönt be többször a ligában.

Elmaradt azonban a vendégek nagy örömködése, mivel a birminghamiek előbb szépítettek, majd az FC Barcelonától a téli átigazolási időszakban kölcsönvett, korábban a Liverpoolban is játszó Philippe Coutinho hősként tért vissza a Premier League-be: a csereként beálló brazil góllal debütált az AVL-ben, de ami ennél is fontosabb, hogy 2–2-re mentette a meccset.

Coutinho gólt és asszisztot sem jegyzett a liverpooli időszakában lejátszott, hét Manchester United elleni bajnokiján (480 perc alatt), ugyanakkor az Aston Villa egyenlítő gólját mindössze 14 perccel becserélése, egyben debütálása után szerezte meg.

Fotó: AFP

Aston Villa–Manchester United 2–2 (J. Ramsey 77., Coutinho 82., ill. Fernandes 6., 67.)

A várakozásnak megfelelően a Liverpool óriási fölényben játszott az első félidőben. A labdát 75 százalékban birtokolta a csapat, sorra alakította ki a helyzeteket, de sokáig képtelen volt kapuba találni. Mígnem elérkezett a 44. perc: Alexander-Arnold szöglete után a labda mindenki előtt elpattogott, majd eljutott a túloldalon teljesen üresen álló Fabinhóhoz, aki néhány méterről a kapuba pofozta azt.

A második félidőben a Brentfordnak megvolt a lehetősége az egyenlítésre, mégis a Liverpool szerzett újabb gólt Alex Oxlade-Chamberlain gyönyörű fejesével. A 74. percben beállt Minamino Takumi, aki három perccel később megszerezte a harmadik liverpooli gólt is, biztosítva a győzelmet.