Bajnokok Ligája – Negyeddöntők I.
BL,kupák, válogatottak

Elérkezett Április, a tavasz és a Bajnokok Ligája negyeddöntőinek első felvonásai. Éles meccsekre volt kilátás, hiszen a tét is növekszik és úgymond a gyengéje is elhullott már Ennek ellenére az utóbbi évek, vagy talán évtizedek legsimább meccseit láthattuk, legalábbis ami az eredméyneket illeti:

Juventus – Real Madrid

25 meccses veretlenségi szériával várta a Juventus a Real Madridot a Bajnokok Ligája negyeddöntőjének első felvonásán, ám a két csapatról tett összbenyomás és a tény, hogy párját ritkítóan játszik a BL-ben a királyi gárda, előrevetítette, hogy ez a veretlenség könynen megszakadhat.

A vendégek hamar meg is szerezték a vezetést, ami érezhetően demoralizáló volt a Juve számára, így nemcsak hogy gólt kaptak hazai pályán, de minden bizonnyal a taktikájukat is átírta némileg a hamar bekapott gól. Ennél a találatnál, jegyezzük meg elképesztően elvédekezte Iscot a zebrák védelme a balszélen, aki így zavartalanul oszthatta ki a gólpasszt Ronaldonak.

Ezt követően a Real gyakorlatilag átadta a játék szervezését a hazaiaknak és kontrákból igyekezett építkezni, valamint az esetleges hibáiból az ellenfélnek. A Juventus, bár tisztességgel ment előre, 20 perc után már egész harcos játékot mutattak be, de atütni nem tudta a masszívan védekező habfehéreket, egy kivételt leszámítva (Higuaín fejese), ám akkor Navas mentett óriásit. Kroos kapufája révén inkább a Real állt közel a második gólhoz a félidőben.

A második félidőben fokozatosan látszódott meg a Juvén, hogy erőt és hitet vesztenek a meccset (párharcot?) illetően, ennek ékes bizonyítéka volt védelmük szerencsétlenkedése Chiellinivel az élen a második Ronaldo gól előtt. A gól után nem sokkal emberhátrányba került a csapat Dybala szörnyű mozdulata után (Carvajalt rúgta gyomron), amivel mondjuk úgy házhoz mentek a pofonért, hiszen ezt követően Marcelo góljával vélhetően le is zárult a párharc.

Minden egyes csapatrészben, ahol a Juventus csődöt mondott, ott a Real parádézott, talán a kapusposzt az egyetlen, ahol Buffon nemcsk felvette a versenyt Navassal, de a kényszer miatt le is kellett pipálnia a bravúrok számában., ugyanis nem kétséges, hogy az olasz veterán hálóőr keze volt abban (szó szerint is), hogy hárommal megúszta az Öreg Hölgy.

A Real védelme szinte hiba nélkül játszott a meccs azon szakaszában, ahol a játék a Juvéra volt bízva, Varane kiemelkedőt nyújtott a védelem tengelyében, Marcelo és Carvajal pedig már lassan egyenrangú értéket képvisel támadásban, mint védekezésben.

A középpályán Isco-Kroos-Modric gyakorlatilag nem adott rossz passzt a meccs során (főleg az első félidőben) és mindnyájan nagy részt vállaltak a védekezésből és a támadások irányításaiból. Hármojuk közül egyértelműen Isco emelkedett ki, aki tőle szokatlan módon most főleg a széleken tűnt fel és onnan osztagatott társainak.

Ronaldora szokás szerint nehéz szavakat találni és ez az ollózós gólja miatt most nem lehet túlzás, de hiba lenne szó nélkül elmenni az első gól mellett, ahol Benzema terelésével karöltve csinált helyet magának ahhoz a bizonyos laza bokamozdulathoz.

A párharc tehát igencsak lefutottnak tűnik, de ilyen egyéni teljesítmények mellett mint amiket a vendégek oldalán lehetett látni, feltétlenül jó hír, hogy megrendezik a visszavágót jövő héten.

Sevilla – Bayern München

Mindkét csapt jól hangolt a találkozóra, a Bayern a Dormundnak nyomott ki egy hatost (6-0), a Sevilla pedig néhány percet leszámítva egy egész meccsen átívelő tökélyt mutatott be a Barcelona ellen, igaz arra pár percre ráfáztak (2-2). Így a szezonban hektikusan teljesítő Sevillával kapcsolatban megállapítható volt, hogy képességeik alapján felvehetik a versenyt a nagyokkal, de a kevés BL rutin és a kis nüanszok hiányában ez milyen eredményre lesz elég?

Nos, jó képességeiket igazolván az első fél órában bőven a németek felé nőttek és teljesen megérdemelten vezettek, csak egy góllal, de könnyen lehetett volan kettő is. A Sevilla feltűnően könnyen futott át a vendégek középpályáján és a góljuknál is szembetűnő volt, hogy milyen könnyen adta magát Bernat a Sarabia elleni párharcban. A Bayern ekkortájt semmit nem mutatott meg önmagából, ám némi szerencsével mégis egyenlíteni tudtak még az első félidőben.

A második játékrész már egészen más képet festett. Ez többniyre egy mentalitásbeli változásnak volt köszönhető, ami a bajorokat érintette. Jóval kevesebb teret és levegőt hagytak a spanyoloknak és uralták a játékot. A vezető góljukat (egyben győztes is) szintén szerencsés úton (újabb öngól) érték el, de valahogy az volt a benyomásom, hogy mintha a sokéves rutin gyűrte volna be a Sevillát.

Azt idegenbeli győzelemmel egyertelmű favorit lett a Bayern, de az összes párharc közül ez csata az egyetlen, ami talán még nincs végleg lefutva.

Barcelona – AS Roma

Talán a legkevésbé kérdéses párosítást csodálhattuk meg a második játéknapon, ugyanis a 8 csapat közül valószínűleg a Roma képviseli a leggyengébb játékerőt, de a Barcelonával való összevetésben feltétlenül kijelenthetjük, hogy az esélytelenek nyugalmával léphettek pályára a farkasok.

Ehhez képest egy kitűnő védekezést és szervezett hátrajátékot kellet megállapitani az olaszok részéről, sőt egy-két kontrával (Florenzi, Dzeko), akár még el is szaladhattak volna az első félidőben. Határozott elképzelésnek látszott ez a Roma részéről, hogy egy tömörülő védekezésből építenének fel kontrákat, illetve a pontrúgások is a fegyvertár elemét képezték volna. A Barcelona az első játékrészben nem igen alakított ki nagy gólhelyzetet, (amenyniben Rakitic esetleges tekerése a kapufára annak számít, akkor mégis) leszámítva De Rossi öngólját. Iniesta passzolt Messi felé és ha nem ért volna szerencsétlenül a labdába a menteni igyekvő olasz, az akkor is ziccerbe hozta volna Messit.

A második félidőben egyenlítés helyett egy újabb szerencsétlen öngóllal terhelte magát a Roma, ezek után pedig már kockáztatniuk kellett, amiből szükségszerűen a Barcelona tudott hasznot kovácsolni kontrái révén. 3-0-ás állásnál sok kérdés már nem volt, hacsak nem az hogy megszerzi megérdemelt gólját a Roma? Megtette, de hamarosan újabb potya gólt ajándékozott ellenfelének és így részben önmagukat megverve hozták kilátástalan helyzetbe magukat a visszavágót illetően.

Az nem kérdés, hogy a Barcelona dominálta a meccset és a levegőben sem lehetett érezni, hogy meglepetés lesz. Ettől függetlenül mégis számos téneyező van amiből nem következik a három gólos római vereség. Először is egész sokáig stabil játékot mutattak be a vendégek, ami ellen nem igazán volt ellenszere a katalánoknak. Másodszor, két ízben is nagyon közel járt a büntetőhöz az olasz csapat (egyszer sem kapták meg), plusz akadtak nagy gólhelyzeteik is (Perrotti, Dzeko). Harmadrészt, ha eltekintünk, az egy idő után megroppanó védekezés gyermeteg hibáitól, amiből átlagon felülit hozott le a Roma, akkor már egyáltalán nem tűnik igazságosnak a 4-1. Persze jelen esetben nem igazságtételről kell beszéljünk és a Barcelona játéka is sokat hozzátett a római hátsó sor megroppanáshoz.

Az mindenesetre hasonló érzetet keltett bennem, hogy akárcsak a Sevilla estében, egy kis rutinnal és kevesebb szerencstlenkedéssel, igenis felnőhetett volna a gyengébb játékerőt képviselő csapat az ellenfeléhez. Visszavágó jövő héten Rómában, formalitás jelleggel.

Liverpool – Manchester City

Nehéz pontos lélektani következtetéseket levonni az afféle jelenetekből, ami a találkozó előtt zajlott, mindenesetre nem kizárt hogy a meccs előtti rendbontás során, ahol a liverpooli szurkolók szétkapták a manchestei csapatbuszt, azzal együtt minimum a City védelem lebontásában is nagy szerepet játszottak.

A meccs néhány perces City egykapuzással kezdődött, de egy hazai kontra után, megmutatta a kárhozat első jelét a vendég védelem és gólt ajándékozott a Liverpoolnak, azon belül Szalahnak. Nem sokkal később úgy tolódott el a manchesteri védelem, hogy esélyük sem volt kilépni a lövésre készülő Oxlade-Chamberlainre, ő pedig majdnem (CR7…olló…) a forduló találatát lőtte távolról. Fél óra után pedig már három volt a két csapat között. Egy nem kifejezetten váratlan beadásra egy vendég védő mellett három! Liverpooli játékos ugrott fel fejelni. Sadio Mané volt a szerencsés és egyben a gólszerző is.

A második félidőben Guardiola stabilizálta a középpályát Sterling behozatalával és némi tüzet is táplált játékosaiba, ugyanis harcosabb és támadóbb szellemű lett csapata, ám pechjükre a Pool védelme jól állta a sarat. Plusz adalékként még a bombaformában levő Szalah is megsérült a vörösöktől, de ezt sem sikerült kihaszálni a vendégeknek. Elvézve a City idei teljesítményét és a már szinte általuk megnyert bajnokságot, megrendítő volt látni a támadó alakzat ötlettelenségét és kiszolgáltatottságát, ami igaz, hogy kis bírói ellenszéllel karöltve (Gabriel Jesus nem megadott lesgólja), de arra sem volt elég, hogy egy reményt adó szépítő gólt összehozzon.

Rövid időn belül kétszer is 10-20 perc alatt nullázta le 3 góllal a Liverpool a Cityt (a bajnoki 4-3 alkalmával is hasonló volt a helyzet) és ezek után mondjuk úgy maximum matematikai esélye maradt a továbbjutásra manchesterieknek.

Pásztor Zsolt

Pásztor Zsolt vagyok, diplomámat a BGF Kommunikáció és médiatudomány szakán szereztem. A labdarúgást édesapámnak köszönhetően szerettem meg és most már évtizedes távlatokban beszélhetünk erről a kapcsolatról. Egybekötve a tanulmányaim során, az írásról szerzett tapasztalataimat és a foci szeretetét, született meg anno az elhatározás, hogy blog formájában igyekszem majd néhány gondolatot átadni. Elsősorban a spanyol és a magyar foci követője vagyok, tehát a bejegyzéseim főként ezekben a témakörökben lesznek közzé téve.