Bajnokok Ligája – 2. csoportkör
BL,kupák, válogatottak

Két hét telt el a BL főtáblás szezonkezdet óta és máris újabb megmérettetés várt a csapatokra az elitligában. A második forduló rangadóját a Tottenham – Barcelona találkozó szolgáltatta, de előzetesen érdekes összecsapásnak tűnhetett a Manchester United – Valencia és a Napoli – Liverpool  párosítás is. Kedden az E,F,G,H, szerdán az A,B,C,D csoportok találkozóit rendezétk és akárcsak az első kör, ez a két játéknap sem maradt meglepetés nélkül. Football Factor, Bajnokok Ligája összefoglaló!

E-csoport

Az első kör két győztese és a két vesztese csapott össze, Münchenben, illetve Athénban. A Bayern – Ajax találkozón a hazaiak hamar, már a 4. percben megszerezték a vezetést Hummels fejese (Robben beadása) révén, de a közel sem megilletődötten futballozó Ajax viszonylag hamar kiegyenlített. Tadic passzából Mazraoui volt eredményes a 22. percben. Ez a két korai gól jelentette a végállomást a találatokat illetően, így – főképp a meccs képét nézve – máris elkönyvelhettünk egy kisebb meglepetést ezen a játéknapon. A mérkőzésen egyébként kiegyenlített mederben zajlottak az események leginkább az első félidőben, ekkor nagyjából egyenlő arányban birtokolták a csapatok a labdát és kapura is azonos mértékben voltak veszélyesek. A második félidőben a Bayern már átvette a játék irányítását, de a kevesebb labdatartás mellett mégis az Ajaxnak votl több kaput eltaláló lövése.

A ”vesztesek” találkozóján, az első körben az Ajaxtól alapos verést kapó AEK (0-3) tragikusan kezdett, hiszen a Benfica negyedóra elteltével már 2-0-ra vezetett Seferovic és Grimaldo találataival, ám a portugálok, egészen pontosan Rúben Dias nem akarta, hogy unalomba fuladjon a második félidő, még az első játékrészben összeszedett két sárga lapot, így a vendégek egy félidőt emberhátrányban futballozhattak. Ezt ki is használta az AEK és 20 perc alatt kiegyenlített Klonaridis duplájával, sőt a vezetéshez is közel állt, de a vedégek kapusa megakadályozta a görögök gólzsákját mesterhármasa elérésében. A kihagyott helyzetért Semedo büntetett a 74. percben, így a Benfica elhozta a három pontot Athénból.

Bayern MünchenAjax1:1
AEK AthénBenfica2:3

F-csoport

A csoportmeccseket vereséggel kezdő Manchester City, a Szalai Ádámot is foglalkoztató újonc Hoffenheim otthonába látogatott és már 45 másodperc után hátrányba került Belfodil találata után. Szerencséjükre hamar, már a 8. percben ki tudtak egyenlíteni Agüero – és a német védelem határozatlansága – révén, ezt követően viszont jól állta a sarat a házigazda. A Manchester City nem tudott mit kezdeni a mezőnyfölényével és esetenként a helyzetkihasználással is gondja akadt. A második félidő közepén egy jogos büntetőtől fosztotta meg a csapatot a játékvezető, Sanet buktatta Baumann, de a síp néma maradt, érett tehát az újabb City botlás. Hogy ez mégse legyen így, arról Stefan Posch gondoskodott a 87. percben, miután kissé körülményesen vett le mellel egy labdát a tizenhatoson belül, amire David Silva nagy rutinnal csapott rá és lőtte ki a jobb alsó sarkot. Küzdelmes, kellemetlen meccsen ugyan, de begyűjtötte a három pontott Guardiola csapata.

A Lyon – Sahtar zártkapus találkozón látszólag egyenlő erők csaptak össze, de az ukránok mégis  jobban tudták rákényszeríteni akaratukat francia ellenfelükre, ennek eredményeképp többet birtokolták a labdát és kapura is veszélyesebbek votlak. Júnior Moraes révén még az első félidőben meg is szerezték a vezetést, a 44. percben. A második félidőben nagy erőket mozgósított a Lyon az egyenlítésért, de az 55. percben egy kontratámadást követően csak mégnagyobb pácba kerültek, Moraes ugyanis megszerezte második gólját is. Mindegy –mindegy alapon a Lyon tovább támadott és két perc alatt kis is egyenlítettek, Fekir két gólpasszából Moussa Dembele és Léo Dubois voltak eredméynesek a 70- és 72. percekben. A pontosztozkodás reális eredmény, a Lyon pedig két forduló után vezeti a csoportot.

HoffenheimManchester City1:2
Olympique LyonSahtar Doneck2:2

G-csoport

A BL címvédő Real Madrid nem épp csúcsformában utazott el Moszkvába, ráadásul több alapemberét (Bale, Isco, Marcelo, Ramos) is nélkülöznie kellett Lopetegui mesternek. Cserébe bemutatkozhatott a balhátvéd poszton egy saját nevelésű játékos, Sergio Reguilón személyében. A túloldalon is rengeteg hiányzó volt és ezen felül az 5 fokos hőmérséklet sem eshetett jól a csapatoknak (inkább a blancóknak). Két világbajnok játékosuk (Kroos, Varane), így hamar be is mutatott egy szépségdíjas hibát, melyet kihasználva Vlasic már 4 perc után vezetéshez juttatta az oroszokat. Ezt követően bár magához tért a Real, sorra alakította ki a helyzeteket, a kapuba nem sikerült betalálni, holott három alkalommal (kapufa) már csak centik hiányoztak Casemiro, Benzema, és a meccs végén Mariano helyzeténél. Hullámvölgyben a Real Marid ez világosan látszik, de talán még  a legideálisabb fázisában a szezonnak, a Moszkva pedig nagy skalpot tudott begyűjteni, ami a végelszámolásnál még jól jöhet.

Az AS Roma tükörsima vereséget szenvedett ez az előző körben, a most botló Real Madridtól (0-3), míg a Plzen egy egészen szórakoztató meccsen remizett CSZKA Moszkvával (2-2). Ennek tudatában még akár az is megfordulhatott a fejekben, hogy a csehek megszorongathatják olasz vendéglátójukat. Nos, nagyon nem így történt, a Roma esélyeshez méltó mentalitással, megsemmisítette ellenfelét. A meccs hőse Dzeko volt, aki triplázni tudott, mellette Cengiz Ünder és az ifjú Kluivert talált be a cseh kapuba. Két forduló után a CSZKA van az élen és több lőtt góljának köszönhetően a Roma követi az orosz csapatot, a Real Madrid jelenleg csak a harmadik a tabellán.

CSZKA MoszkvaReal Madrid1:0
AS RomaViktoria Plzen5:0

H-csoport

Értékes pontot csent el az Old Traffordról a Valencia, egyrészt mert a La Ligában egyelőre pocsékul szerepel az együttes, így a manchesteri döntetlen nem hangzik rosszul, másrészt a kvartett egyik nagyágyújának otthonából sikerült elhozni ezt a pontot. Igaz a United sem brillírozik az utóbbi időben, ám ez a két pont inkább nekik számít elveszettnek és nekik fog jobban fájni a végelszámolásnál. Az első félidő nagy rohamokkal kezdődött oda-vissza, majd teljesen leült és ez a szünetig nem is változott. A második játékrészben a Vörös Ördögök már nagyobb fokozatra kapcsoltak, de gólt nem tudtak elérni, a helyenként egykapus meccsre hajazó találkozón.

Az idei BL erősorrend talán két legtávolabbi pontján álló csapata találkozott Torinóban, a Juventus a csoport újoncát, a Young Boyst fogadta és az eltiltását töltő Cristiano Ronaldo nélkül is könnyedén nyerte meg a mérkőzést. A gólgyártást Dybala kezdte el, folytatta és fejezte be egy személyben és bár szemre is tetszetős találatok születtek, a svájci védelem azért nem késztette túl nagy erőbedobásra a Juventus támadóját/támadóit. Győzelmével 100%-os mérleggel kapott gól nélkül áll a csoport élén az ”Öreg Hölgy”.

Manchester UnitedValencia0:0
JuventusYoung Boys3:0

A-csoport

A szerdai játéknapon az ”A” jelű kvartettben nem történt meglepetés az előzetesen felmért papírforma szerint. A Brugge otthonában két hete keservesen diadalmaskodó Borussia Dortmund, a Monacot fogadta és ezúttal szó sem volt nehezen kikapart sikerről. Bár az első félidőben még csak mezőnyben nőtt ellenfele fölé a Dortmund, a kérdés csak az volt mikor születik meg a várva várt találat. Nos, az 51 .perc és Larsen meghozta a fordulatot, innentől kezddve pedig méginkább felszabadultan játszottak a németek. A 69. percben egy jogosan megítélt büntetőt Paco Alcacer rontott el, de pár perccel később akcióból javított, majd az i-re a pontot Marco Reus tette fel a 92. percben.

A másik találkozón az Atletico Madrid fogadta a Club Brugge-t és az első percektől kezdve támadta belga ellenfelét. A mérkőzés során önmagához képst sokat próbálkozó madridiak (16/6) Griezmann révén szereztek vezetést a 28. percben, amit bő tíz perc elteltével Groeneveld még kiegyenlített egy bődöletes átlövéssel (nagyjából ennyit mutatott fel a belga csapat támadásban). Ám a második félidőben még nagyobb nyomás alá helyezte ellenfelét Diego Simeone csapata és a 67. percben Griezmann újból betalált, innentől kezdve pedig nem forgott veszélyben a matracosok győzelme. Az eredményjelző kozmetikázásáról Koke gondoskodott a 93. percben. Két-két győzelmével a Dortmund és az Atletico állnak az élen és minden bizonnyal a csoportelsőség is közöttük fog eldőlni.

Borussia DortmundAS Monaco3:0
Atletico MadridClub Brugge3:1

B-csoport

A második kör rangadóját a Wembley stadionban rendezték (Tottenham – Barcelona), az angolok ideiglenes otthonában és közel 85 ezer néző dermedt meg már a 3. percben, amikor a hazaiak kapusa Lloris érthetetlenül távolra és rossz ütemben jött ki egy labdára, így a kapushibának köszönhetően Coutinho nagyon hamar vezetést szerzett a katalánoknak. Talán ez a korai gól, talán nem, de a Tottenham igencsak megzavarodott és az első félidőben a Barcelona gyakorlatilag azt csinált amit akart. Szűk félóra elteltével már kettő volt a vendégek előnye Rakitic bombájának hála, mindeközben a Tottenham egy, azaz egy harmatgyenge kapuralövést (Kane) tudott felmutatni az egész játékrészben összesen. A fordulást követően némileg összekapta magát Pochettino csapata és valamivel kiegyenlítettebbé vált a játék, igaz Messi tarthatatlan játékával gyorsan jegyzett két kapufát, ám ezt követően Harry Kane is villantott és egy egyéni akcióból szépített (52.p.). Hogy ne nagyon érezze meccsben magát a Tottenham arról, Messi ezúttal már gondoskodott (56.p.) és harmadik nekifutásra eltalálta a kaput. Csakhogy a 66. percben Lamela szerencsésen megpattanó lövésével ismét partiban voltak az angolok, úgy hogy igazából semmi közük nem volt a találkozóhoz. Az utolsó húsz percben nagy erőket mozgósított a Tottenham az egyenlítés érdekében, de ez inkább csak arra volt jó, hogy szétessen hátul a védelem és Messi újabb könnyű gólt lőhessen a 90. percben.

A játéknap egyik legforduatosabb és legjobb szinvonalú mecsét vívta egymással a PSV és az Internazionale. A látványos megmozdulásokkal és bombagólokkal tarkított találkozón a PSV szerezte meg a vezetést Rosario távoli találatával (27.p.), ám az Inter még az első félidőben egyenlített Nainggolan révén (44.p.). Ez a játékrész valóságos tűzijátékot hozott egyébként, az Inter 16! alkalommal célozta meg a holland kaput és  ehhez jöttek még a PSV kísérletek is (6). A második félidő valamivel kiegyenlítettebb volt már, de egy komminikációs hibának köszönhetően: Zoet kapus futott össze az Icardit kísérő védővel, ami után az egész meccsen kiemelkedő agilitással futballozó csatárnak csak az üres kapuba kellett gurítania. Újabb győzelmével az Inter tartja  lépést a szintén 6 pontos Barcelonával és komoly bajban a 0 pontos Tottenham…

Tottenham HotspurBarcelona2:4
PSV EindhovenInternazionale1:2

C-csoport

A csoport rangadója és a játéknap egyik leginkább várt párosítása a Napoli – Liverpool csatában öltött testet. Csakhogy a várakozásokkal ellentétben az első félidő igen gyengére sikeredett, azt mindössze egy kaput eltaláló lövéssel gazdagítva, a hazai oldalról. A gyenge színvonal miatt inkább a vendégek, különösen a sztárokból álló támadószekció (Szalah, Firminho, Mané) teljes elszürkülése volt felelősségre vonható, de a Napoli sem káráztatta el a publikumot. A második félidőben aztán az olaszok hatalmasat robbantottak és egyre veszélyesebbé váltak az angol kapura. Ebben a játékrészben 13 alkalommal tüzelt a Napoli, egyre közelebb a célhoz. Mertens révén a 82. percben már majdnem gólt kiálthatott a hazai szurkolótábor, de a belga kísérlete még a lécen csattant, nem úgy mint – Calejóna passzából – Insigne gurítása, amely a 90. percben talált utat a kapuba. Második félidei rohamainak köszönhetően a Napoli megérdemelten nyert, a Liverpoolnak pedig egy szava sem lehet az erőtlen játéka miatt.

A másik találkozón a PSG rendezett gólfesztivált Párizsban, ennek elszenvedője pedig a szerb Crvena zvezda volt. Már az első 45 percben kiütötte ellenfelét a Neymar által vezérelt sztárcsapat, ő maga két, Di Maria és Cavani egy-egy találatot szerztek a játékrészben. A folytatást követően Mbappé és újfent a brazil csatár volt eredményes, amit Marin a 74. percben ugyan megtört, de ez csak szépségtapasz lehetett a vendégek számára.

NapoliLiverpool1:0
PSGCrvena zvezda6:1

D-csoport

A D-csoport ígéretesebbnek tűnő mérkőzése (Porto – Galatasaray) beváltotta a hozzá fűzött reményeket, a másik (Lokomotív Moszkva – Schalke 04) meccshez képest, ugyanis az iramot és a helyzeteket tekintve egyértelműen nézhetőbb összecsapásnak bizonyult. A Galatasaray kezdte jobban a találkozót, de helyzeteit nem tudta gólra váltani, igaz a túloldalon is kimaradtak a lehetőségek, amik az első félidőt figyelembe véve nagyjából egyenlően oszlottak meg. A második játékrészben a portugálok már egyértelmű fölényt alakítottak ki, korán meg is szerezték a vezetést (49.p) Marega fejesével, amit a találkozó végéig meg is őriztek.

A már fentebb említett másik találkozón alacsonyabb színvonalon ugyan, de végig nagy küzdelem uralkodott, amit végül a németek nyertek meg egy hajszállal. A 88. percben Konoplyanka beadását McKennie fejelte az oroszok kapujába, fontos három pontot szerezve ezzel a vendégeknek. Két forduló után a ”lutri” csoportot így a Porto és a Schalke vezeti 4-4 ponttal.

Pásztor Zsolt

Pásztor Zsolt vagyok, diplomámat a BGF Kommunikáció és médiatudomány szakán szereztem. A labdarúgást édesapámnak köszönhetően szerettem meg és most már évtizedes távlatokban beszélhetünk erről a kapcsolatról. Egybekötve a tanulmányaim során, az írásról szerzett tapasztalataimat és a foci szeretetét, született meg anno az elhatározás, hogy blog formájában igyekszem majd néhány gondolatot átadni. Elsősorban a spanyol és a magyar foci követője vagyok, tehát a bejegyzéseim főként ezekben a témakörökben lesznek közzé téve.